W oczekiwaniu na debiutancki album, Wifisfuneral uraczył nas kolejnym, czwartym już mixtapem. Dobrze przyjęte poprzednie produkcje, jak chociażby Boy Who Cried Wolf oraz budowany od kilku lat fanbase, pozwoliły przygotować słuchaczy na Ethernet vol.1. Przyzwoity poziom zwiastowały single promujące, jak chociażby Knots z Jayem Critchem czy kawałek Juveniles, w którym udziela się YBN Nahmir.

Ethernet to kolejna solidna pozycja w dyskografii młodego, soundcloudowego rapera z Florydy. Wifi udowadnia tym samym, że konsekwentna praca przynosi wymierne efekty. Dzięki temu charakterystyczny styl Isaiaha staje się jeszcze bardziej leniwy, ponieważ nie musi się sztucznie napinać, by cokolwiek udowadniać. Zabawa flow i składane z łatwością wersy tylko potwierdzają, że Wifisfuneral ma wszystkie niezbędne umiejętności i zaufanie wśród odbiorców.

Ethernet pokazuje również, że Wifi dorósł do pewnych tematów. Na płycie typowy dla trapu flexing ustępuje gorzkim obserwacjom życia codziennego i narkotykowym wyznaniom, jak chociażby w otwierającym 25 Lighters, nawiązującym do utworu DJ DMD o tym samym tytule z 1999 roku. Nie oznacza to oczywiście, że nie znajdziemy tutaj osławionego motywu „zdobywania szczytów” i muzycznego sukcesu. Nie jest on jednak tak generyczny i bezceremonialny jak w dotychczasowych produkcjach. Doskonale pokazuje to solowy 100 Ways, w którym Wifi nie ukrywa ciemnych stron muzycznej branży, łącząc w jedno swoje osiągnięcia z problemami osobistymi.

Florydzka gościnność

Na płycie, poza samym gospodarzem, udziela się kilku gości. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim YBN Nahmir, z którym Wifisfuneral nagrał numer Juveniles inspirowany klasycznym hymnen twerkowym Back That Azz Up z 1999 roku. Obaj raperzy doskonale odnaleźli się w starszym klimacie, podbudowując go dodatkowo swoim flow i hookiem zaczerpniętym wprost z oryginału.

Gratką dla miłośników tego gatunku może być również obecność Lil Skiesa, który zaliczył w tym roku potężny wzrost popularności. Raper znany z takich numerów jak Red Roses czy Nowadays pozostawił po sobie udaną zwrotkę na przyjemnie płynącym ambientowym bicie Crisa Dinero. Mówiąc o newcomerach, którzy powoli przedostają się do świadomości masowego słuchacza, nie można również zapomnieć o związanym z Rich Forever Music Jayu Critchu i jego bezpretensjonalnych linijkach z Knots.

Prod. by

Pod względem produkcji Ethernet prezentuje się nad wyraz spójnie. Większość utworów to delikatne i oniryczne bity, pozwalające rozciągać przed słuchaczem narkotykowe wizje i stany depresyjne. Na ich tle bez wątpienia wyróżnia się kilka podkładów: melodyjne Genesis Ronnego J pobudzone cykaczami i agresywnymi 808-kami, wspomniane wcześniej boom bapowe Juveniles czy IMVU stworzone przez TheLabCook, odpowiedzialnego za Plug Walk Rich The Kida.

Overal

Ethernal to konkretna dawka trapowych bangerów z mocnymi bassami i nieco depresyjnym klimatem. To również doskonała pozycja, by odciąć się od świata i zatracić, podobnie jak sam Wifi podczas opisywanych przez siebie przygód.

 


Autor: Mateusz Kowalski