Legendarny holenderski zespół metalowy – Within Temptation, wraca do nagrywania po pięciu latach przerwy. Album Resist jest doskonałym dowodem na to, że zespół Sharon den Adel wciąż reprezentuje najwyższy poziom i jest w stanie zaskakiwać nawet najwierniejszych fanów formacji.

Within Temptation to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych zespołów grających muzykę z pogranicza metalu symfonicznego i rocka. Formacja powstała w 1996 roku za sprawą wokalistki Sharon den Adel oraz gitarzysty Roberta Westerholta. Wczesne albumy Within Temptation utrzymane były w klimacie ghotic rock, który z czasem przerodził się w metal symfoniczny.

Album Resist jest jednym z najcięższych klimatycznie krążków Within Temptation, ale jednocześnie to jedna z najciekawszych propozycji muzycznych tego zespołu z całej jego dyskografii. Każdy utwór zawarty na płycie przepełniony jest ogromną dawką energii, którą słuchacze mogą doświadczać dzięki połączeniu niezwykłego wokalu den Adel wraz z niesamowitymi brzmieniami gitar oraz wyrazistymi uderzeniami perkusyjnymi.

resist okładka

In blood and tears, a thousand times; We rise against, we’ll always hold the line of reckoning.

Resist można traktować jako wielki powrót Within Temptation na rockową scenę muzyczną. Po pięciu latach wydawniczej ciszy, zespół zaprezentował krążek, który wnosi powiew świeżości w ich dotychczasową dyskografię. Kawałki zawarte na tym albumie są wybuchową mieszanką symfonicznych elementów rockowych oraz niezwykle wyrazistego metalu. Ten łatwopalny koktajl z pewnością wstrząśnie fanów ciężkich brzmień, którzy czekali z niecierpliwością na nowy materiał od światowych legend ghotic rocka. Już przy pierwszych singlach promujących nowe wydawnictwo holenderskiego bandu można było zorientować się, w jakiej stylistyce osadzona będzie płyta Resist – ciężkie, melodyjne oraz wbijające w fotel utwory (The Reckoning oraz Raise Your Banner) zwiastowały nadejście niezwykle świeżego oraz dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach materiału.

Blood for freedom; So raise your banner, fight your war. Break the silence, no remorse.

Najnowszy album Within Temptation jest wyrazistym, spójnym oraz bardzo solidnym muzycznym materiałem. Wolnościowa tematyka utworów znalazła w bardzo wyjątkowy sposób swoje odzwierciedlenie w warstwie muzycznej. Charakterystyczna dla zespołu liryczność oraz narracyjność jest wciąż na najwyższym poziomie, co z pewnością jest powodem do zadowolenia wszystkich fanów holenderskiej formacji. Resist jest demonstracją ogromnych umiejętności oraz prezentacją dojrzałości twórczej członków zespołu. Within Temptation pokazuje, że pomimo wieloletniej działalności na rynku wciąż nie zwalnia tempa i potrafi stworzyć monumentalne ostre brzmienia, które przypadną do gustu zarówno fanom zespołu, jak i znacznie szerszej publiczności.


Autor: Michał Krawczyk
Zdjęcia: Oficjalna okładka singla, oficjalna okładka albumu