Już po raz IX uczniowie dolnośląskich szkół wyruszyli na Kresy w celu ratowania zapomnianych i zniszczonych polskich grobów. Aż 1300 wolontariuszy w wakacje pracować będzie na 134 nekropoliach, w szczególności skupiając się na grobach żołnierzy. W tym roku, w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronat Narodowy nad akcją przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

3 lipca pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w obecności m.in. Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka uroczyście pożegnano wszystkich wolontariuszy, którzy postanowili wziąć udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i wyruszyć na ziemie, które zamieszkiwali niegdyś nasi przodkowie. W atmosferze radości i przy akompaniamencie patriotycznych pieśni, dziękowano ochotnikom za podjęcie się niełatwej próby ratowania zapomnianych przez wielu mogił, na których upływający czas szczególnie odbił piętno.

Pamięć o naszych przodkach, pamięć o tych miejscach, gdzie żyją jeszcze Polacy, jest piękną lekcją patriotyzmu, w której uczestniczycie. Dla ludzi tam mieszkających będziecie dowodem na to, że jeszcze Polska nie zginęła póki my wszyscy żyjemy i wzajemnie sobie pomagamy – zwracał się do wolontariuszy Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Gość z Warszawy w imieniu głowy państwa podziękował za ocalanie w praktyczny sposób polskiej historii i tradycji.

To jak wielkim i znaczącym wydarzeniem dla ochotników jest ten wyjazd opowiadał Artur Sułkowski, jeden z wolontariuszy, który uczestniczy w ratowaniu mogił na Kresach od lat.

Kresy są dla nas Polaków ziemią szczególną. Nie są dodatkiem do polskości. Kresy były, są i będą nieodłącznym elementem naszej tożsamości. Pracując na największym polskim polu chwały, Cmentarzu Orląt Lwowskich, pamiętajmy, że tak jak oni nigdy nie zawahali się przelać własnej krwi za ojczyznę, tak i my nie dajmy teraz o nich zapomnieć.  Potrzeba nam młodych ludzi, którzy chcą działać, aby nasz patriotyzm był konstruktywny, bo tylko tak buduje się silny kraj. I w tym właśnie tkwi sukces akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – mówił Artur Sułkowski.

Do tej pory dzięki staraniom ochotników udało się już zinwentaryzować ponad 100 tys. polskich mogił i zadbać o ponad 100 cmentarzy.

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch