Wielcy zwycięzcy, skandale i gwiazdy. „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” tryumfowały, dramat Martina McDonagha zdobył cztery statuetki, tyle samo zdobył miniserial „Wielkie kłamstewka”, najwięcej spośród produkcji telewizyjnych. 75. wręczenie Złotych Globów w hotelu The Beverly Hilton w Beverly Hills na pewno nie przejdzie bez echa.

75. gala wręczenia Złotych Globów rozpoczęła się o godzinie 2:00 czasu polskiego.

 – Jest 2018 rok. Marihuana jest legalna, a wykorzystywanie seksualne w końcu nie (…) „Harvey’a Weinsteina nie ma dzisiaj z nami. Słyszałem jakieś plotki, że jest szalony i ciężko się z nim pracuje – powiedział Seth Meyers, debiutujący w roli gospodarza Złotych Globów.

Pierwszą statuetkę, o godzinie 2:15, wręczono Nicole Kidman w kategorii najlepsza aktorka w miniserialu, za rolę w „Wielkie kłamstewka”. Później następowały kolejne kategorie, a my poznawaliśmy następnych zwycięzców. O 3:09 Emma Stone i Shirley McLaine wręczyły nagrodę Jamesowi Franco – najlepszemu aktorowi w komedii za rolę w filmie „Disaster Artis”. Niestety Polska w tym roku nie triumfowała. O godzinie 3:22 Amy Poehler i Andy Samberg odczytali, że najlepszym filmem animowanym został… „Coco”. O 4:02 na scenę weszła Reese Witherspoon. Aktorka wygłosiła mowę na cześć Oprah Winfrey, która otrzymała nagrodę Cecila B. DeMille’a za całokształt twórczości. To pierwsza Afroamerykanka z tym wyróżnieniem. Winfrey była nominowana jako aktorka do Złotego Globu i Oscara w 1986 roku za rolę w „Kolorze purpury”. Jako producentka filmowa miała szansę na Oscara za film „Selma”. Jest aktywnie zaangażowana w produkcję seriali.

– To wielki zaszczyt dla DeMille’a, że jego nagroda trafia w ręce Oprah – stwierdził Seth Meyers.

 

Jednak na długo zapadnie w pamięć, to co powiedziała Oprah…

O 4:19 Natalie Portman wymienia nominowanych w kategorii najlepszy reżyser, komentując: „Oto nominowani tylko mężczyźni”. Złotego Globa otrzymał Guillermo Del Toro. To była druga nominacja dla meksykańskiego reżysera. O 5:06 pojawiła się Barbra Streisnad, która miała wręczyć najważniejszą statuetkę wieczoru. Przy okazji przypomniała, że ostatni raz Złoty Glob za reżyserię w ręce kobiety trafił w 1984 roku. Film Martina McDonagha zdobył w sumie cztery statuetki. „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” najlepszym filmem roku.


Oto pełna lista zwycięzców

KINO:
Najlepszy film dramatyczny: „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Najlepsza komedia lub musical: „Lady Bird”
Najlepszy reżyser: Guillermo del Toro „Kształt wody”
Najlepszy scenariusz: „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym: Frances McDormand „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Najlepszy aktor w filmie dramatycznym: Gary Oldman „Czas mroku”
Najlepszy aktor w komedii lub musicalu: James Franco „Disaster Artist”
Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu: Saoirse Ronan „Lady Bird”
Najlepszy aktor drugoplanowy: Sam Rockwell „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Allison Janney „I, Tonya”
Najlepszy film animowany: „Coco”
Film zagraniczny: „W ułamku sekundy” Fatih Akin (Niemcy/Francja)
Najlepsza piosenka: „This Is Me” z filmu „Król rozrywki”
Najlepsza muzyka do filmu: Alexandre Desplat za muzykę do filmu „Kształt wody”

TELEWIZJA:
Najlepszy serial dramatyczny: „Opowieść podręcznej”
Najlepszy miniserial lub film telewizyjny: „Wielkie kłamstewka”
Najlepszy serial komediowy lub musical: „The Marvelous Mrs. Maible”
Najlepszy aktor w serialu dramatycznym: Sterling K. Brown „Tacy jesteśmy”
Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu: Aziz Ansari „Specjalista od niczego” Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym: Ewan McGregor „Fargo”
Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym: Elisabeth Moss „Opowieść podręcznej” Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu: Rachel Brosnahan „The Marvelous Mrs. Maisel”
Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym: Nicole Kidman „Wielkie kłamstewka”
Najlepsza aktorka drugoplanowa w produkcji telewizyjne: Laura Dern „Wielkie kłamstewka” Najlepszy aktor drugoplanowy w produkcji telewizyjnej: Alexander Skarsgard „Wielkie kłamstewka”


W tym roku oglądaliśmy raczej „czarny” czerwony dywan. Wszystko za sprawą czarnego protestu. Aktorki, prezenterki i większość aktorów wystąpili w czarnych kreacjach. Gwiazdy w ten sposób poparły akcję #TimesUp, która jest związana ze skandalem seksualnym w branży filmowej. Dając do zrozumienia, że jednoczą się ze wszystkimi kobietami, które były ofiarami molestowania i nie zgadzają się na nadużycia ze strony mężczyzn. Niektóre aktorki, jak np. Meryl Streep, Michelle Williams, Emma Watson, Shailene Woodley, Laura Dern, Susan Sarandon czy Amy Poehler, pojawiły się w towarzystwie aktywistek na rzecz praw kobiet.
Nie zabrakło również wzruszających momentów, którym były pojawienie się wśród gości Tonyi Harding, o której opowiada film „I, Tonya” oraz wręczenie nagrody za najlepszy scenariusz przez 101-letniego Kirka Douglasa (w towarzszytwie Catherine Zeta-Jones), którego publiczność witała owacjami na stojąco.

Niewątpliwie był to emocjonujący i niezapomniany wieczór. Teraz czas na Oscary, co przyniesie następna ceremonia? Dowiemy się 4 marca 2018 roku.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: instagram, twitter