Mikrogranty ruszają z kolejnym wsparciem dla lokalnych aktywistów. Warsztaty poświęcone wszystkiemu, co związane z ideą placemakingu odbędą się w  dniach 21-22 września. Z kolei od 28 września startuje trzymiesięczny cykl weekendowych warsztatów i wykładów – 4. edycja Akademii Mikrograntów.

Mieszkańcy stanowią o sile miast, a program Mikrogranty od dłuższego czasu wspiera inicjatywy społeczne. Faktem jest, że najwięcej o potrzebach lokalnych społeczności wiedzą ich członkowie, którzy z danymi problemami spotykają się na co dzień.

Mikrogranty od 2014 roku podejmują liczne działania, mające na celu pomoc lokalnym aktywistom na wszelkich płaszczyznach – finansowej, prawnej, merytorycznej czy logistycznej. Organizatorzy stawiają przede wszystkim na edukację i rozwój świadomości mieszkańców odnośnie do tego, jak aktywnie działać dla dobra społeczności lokalnych i w jaki sposób robić to skutecznie. Do tej pory w ramach programu zrealizowano prawie 200 projektów.

– Działalność Mikrograntów nie zamyka się jedynie w udzielaniu wsparcia inicjatywom mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Jednym z naszych zadań jest też umożliwienie zdobycia lub rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto. Dlatego od dwóch lat prowadzimy w Strefie Kultury Wrocław rozbudowaną część edukacyjną, czyli Akademię i Warsztaty Mikrograntów – mówi Anna Bieliz, koordynatorka programu.

Rozejrzyj się dookoła

Kolejną inicjatywę zaplanowano na dni 21-22 września. Warsztaty poświęcone zagadnieniu placemakingu są darmowe, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy tylko wcześniej się zapisać. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak projektować „szczęśliwe” miasto i co wpływa na atrakcyjność miejsc publicznych. Oprócz tego zajęcia w terenie – spacer badawczy ulicą Żeromskiego. Warsztaty będą zawierać w sobie zarówno teorię, jak i praktykę, która w sumie będzie liczyć osiem godzin. Zapisy trwają do 18 września.

Tydzień później kolejne przedsięwzięcie, 4. Akademia Mikrograntów. Ta trzymiesięczna inicjatywa skupi w sobie mnóstwo warsztatów, szkoleń i spotkań. Każdy, kto chciałby nauczyć się jak skutecznie organizować i realizować projekty społeczne, jest mile widziany.

Uczestnicy w trakcie dziesięciu spotkań dowiedzą się nie tylko jak to robić, ale też jak stworzyć harmonogram działań, czytelny budżet oraz znaleźć partnerów dla swojej inicjatywy czy dotrzeć do potencjalnych uczestników. Zajęcia poprowadzą doświadczeni w organizowaniu lokalnych przedsięwzięć specjaliści.

Udział jest bezpłatny. O przyjęciu decyduje jedynie to, w jaki sposób zaprezentujecie się wypełniając formularz zgłoszeniowy.

Próbuj swoich sił jako lokalny bohater!

Organizatorzy wciąż czekają na zgłoszenia osób chętnych, by coś w swojej – prawie intymnej – przestrzeni zmienić. Czas tylko do 15 września. Zwycięskie pomysły mogą liczyć na dofinansowanie projektu w wysokości do 10 tysięcy złotych. Nie warto czekać, trzeba próbować.


Dawid Walczuk
Zdjęcia: Instagram