Przyjaźni mieszkańcy, bogata oferta kierunkowa uczelni, niepowtarzalny rozrywkowy klimat czy niewygórowane ceny to tylko niektóre z wielu argumentów przemawiających za tym, że Wrocław to miasto idealne dla studentów. Opinie te pojawiły się w raporcie „Wizerunek Wrocławia jako miasta akademickiego.”

Badanie zleciły władze miasta oraz Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Przeprowadziła je firma BEELINE Research & Consulting. Brało ono pod uwagę wszystkie zalety jak i wady związane ze studiowaniem w konkretnym mieście. Respondentami oprócz studentów i absolwentów uczelni wyższych byli również uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Wrocław najlepszy

Oprócz stolicy Dolnego Śląska brano pod uwagę również inne miasta będące ośrodkami nauczania wyższego w Polsce. Wrocław przegrał z Krakowem czy Warszawą w kwestii różnorodności oferowanych kierunków, jednakże wiele innych czynników zdecydowało o jego ostatecznym zwycięstwie. W stolicy Dolnego Śląska doceniono np.: poziom nauczania, koszty utrzymania czy bogatą ofertę rozrywkową miasta. Czynniki te, nawet w porównaniu ze wcześniej wspomnianą mniejszą różnorodnością kierunkową, wciąż świadczą o świetnych warunkach dla studentów.

Wybieram Wrocław

Wybór studiów jest trudną decyzją. Na jej finalny wynik składa się wiele różnych czynników takich jak koszty związane ze studiowaniem, dojazd, poziom nauczania uczelni czy nawet inni studenci, których można tam spotkać. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 61% zapytanych osób wybrałoby właśnie Wrocław jako miejsce, w którym chcieliby studiować. Jest to świetny wynik, który świadczy o renomie miasta. Według uczestników badania, jest to miejsce gdzie łączy się przeszłość z przyszłością. Studenci doceniają wrocławski klimat, dużą liczbę ciekawych miejsc, restauracji czy barów. Atutem według nich jest również wielokulturowe i międzynarodowe społeczeństwo, w którym łatwo jest poznać nowe i ciekawe osoby. Do tego dochodzą niezbyt duże koszty mieszkania i utrzymania się we Wrocławiu.

Badanie przeprowadzono w związku z projektem Pokolenie W. Bierze w nim udział 10 wrocławskich uczelni: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Medyczny, Akademia Wojsk Lądowych, Akademia Sztuk Pięknych, Papieski Wydział Teologiczny, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Celem przedsięwzięcia jest promocja miasta oraz zachęcenie przyszłych studentów do wyboru wrocławskich uczelni.

 


Autor: Hanna Galik
Zdjęcie: Klaudia Keil

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułImpel znów na tarczy
Następny artykułKobiety nie przestają protestować!
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UWr. Uwielbia podróżować między różnymi gatunkami muzyki (z wyjątkiem disco polo). Jej pasją było rysowanie, ale porzuciła je na rzecz pisania. Chociaż z Wrocławiem miała do czynienia od urodzenia, to jednak dopiero we wrześniu 2016 zaczęła go naprawdę poznawać.