Prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz, odebrał w środę nagrodę dla Wrocławia za najlepsze miejsce turystyczne w Europie. Stolica Dolnego Śląska dostała  to zaszczytne miano w lutym. W głosowaniu wyprzedziła dziewiętnaście innych miast, m.in. Bilbao, Ateny, Mediolan i Paryż. 

Ceremonia wręczenia tytułu miała miejsce w Hydropolis. Prezydent miasta podkreślał, że istotą nagrody jest możliwość swobodnego podróżowania po Starym Kontynencie.

– Bardzo dziękuję wszystkim 41 148 osobom, które głosowały na Wrocław, dokonaliście dobrego wyboru – mówił Rafał Dutkiewicz. – Szczęśliwie żyjemy w czasach,i oby tak pozostało, gdy podróżowanie jest łatwe, a Europa otwarta i dostępna. Serdecznie zapraszamy wszystkich do Wrocławia.

Co roku Wrocław odwiedzany jest przez ponad 4 miliony turystów z całego świata. Wioletta Samborska, Dyrektorka Biura Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia, podkreślała, że tytuł European Best Destination 2018, napędzi lokalną branżę hotelarską i gastronomiczną.

– Otrzymanie tytułu European Best Destination 2018 z pewnością wpłynie na jeszcze większe zainteresowanie Wrocławiem – podsumowała Samborska. – Organizacja dużych przedsięwzięć, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 czy World Games 2017, udowodniła, że Wrocław jest gotowy na jeszcze więcej.

Nagroda przyznawana jest rokrocznie przez organizację European Best Destinations z siedzibą w Brukseli. Jej celem jest promowanie atrakcji turystycznych i odmiennych kultur europejskich na całym świecie. Wrocław zwyciężył w konkursie na początku lutego, zdobywając ponad 41 tysięcy głosów ze 146 krajów. Tytułem najlepszego europejskiego celu podróży możemy pochwalić się dzięki zaangażowaniu wrocławian, lokalnych środowisk oraz gości z Polski i całego świata.


Autor: Marcin Obłoza
Zdjęcia: materiały prasowe UM Wrocław