Wrocław miastem krasnoludków, Wrocław miastem gitary! Wszystko to za sprawą Gitarowego Rekordu Guinnessa. Naczelny Gitarowy Krasnoludek Wrocławski ogłosił właśnie 1 maja Światowym Dniem Gitary, a Wrocław Miastem Gitary. 

Ogłoszenie dekretu miało miejsce na Placu Solnym. W happeningu zapowiadającym majowe święto wziął udział twórca Gitarowego Rekordu Guinnessa, Leszek Cichoński.

 

Na Placu Solnym odbył się też koncert oraz próba wspólnego grania Hey Joe, Leszek Cichoński uczył akordów, potrzebnych do wykonania piosenki, a na najmłodszych czekały kolorowe chorągiewki, czapeczki i koszulki. Rozstrzygnięto też konkurs na najlepsze zdjęcie z gitarowym krasnoludkiem. Zwycięzca otrzymał karnet na majówkowe koncerty, a jego zdjęcie promować będzie wydarzenie w social mediach.

Gitarowy Rekord Guinnessa jest we Wrocławiu od 2003 roku. Jego twórcą jest Leszek Cichoński – muzyk i pedagog, twórca kursów instruktażowych i organizator warsztatów gry na gitarze. W 2003 roku podczas pierwszej próby bicia rekordu gitarzystów było niewiele ponad 500. Pierwszy raz rekord udało się pobić w 2006 roku, a Hey Joe grało wtedy 1581 uczestników. W 2018 roku rekord pobiło 7411 osób, co jest najwyższym wynikiem w historii. Podczas bicia rekordu na scenie uczestnikom towarzyszom gwiazdy polskiego i zagranicznego rocka. W 2019 na scenie zaprezentują się Amen z zespołu Lordi, czy polscy „zdrajcy metalu”, czyli zespół Nocny Kochanek. Z okazji 25. rocznicy śmierci Ryszarda Riedla na scenie zabrzmi utwór specjalny. Naiwne pytania zespołu Dżem wraz z uczestnikami rekordu wykona Sebastian Riedel.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Tekst i zdjęcia: Aleksandra Joanna Kowalczyk1