Wiosną we Wrocławiu ruszyła kampania #WROCŁAWNIEMARNUJE. Prezydent miasta Jacek Sutryk zachęca wszystkich do przestrzegania zasady zero waste. Jak to się jednak ma do ostatniej imprezy 7. PKO Nocny Wrocław Półmaraton?

– Chcemy eliminować z naszego życia plastiki. Dlatego podczas rozpoczęcia kampanii serwujemy kawę w bambusowych kubeczkach. Proponujemy zajęcia edukacyjne w tym zakresie i działania praktyczne. Będzie specjalne zarządzenie, by odchodzić od używania plastiku w urzędzie i spółkach miejskich. Duże wrocławskie imprezy będą też bardziej eko. Wrocławski Maraton po raz pierwszy w historii zrezygnuje z plastikowych kubków na napoje, a podczas festiwalu „Europa na widelcu” dania podawane będą na biodegradowalnych talerzach – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Aby mieszkańcom łatwiej było przyzwyczaić się do ekologicznego stylu życia powstał specjalny serwis, na którym można sprawdzić, gdzie oddać niepotrzebne ubrania, zabawki czy gdzie zostawić zbędną żywność. Wrocław jest pierwszym samorządem w Polsce, który długoterminowo zajął się sprawą niemarnowania produktów. Jakie zasady zostaną wprowadzę?

  1. Urząd Miejski i instytucje miejskie będą odchodziły od używania plastikowych opakowań.
  2. Edukacja najmłodszych – pakiet 10 zajęć, w trakcie których dzieci poznają praktyczne patenty na niemarnowanie.
  3. Uruchomienie serwisu https://www.wroclaw.pl/srodowisko/wroclaw-nie-marnuje, w którym można znaleźć informacje dotyczące tego, gdzie warto oddać żywność, niepotrzebne zabawki, ubrania, książki. Na interaktywnej mapie pojawią się również lokale, które będą wspierać akcję #WrocławNieMarnuje.
  4. Na rachunkach od MPWiK będzie znajdowała się informacja o parametrach jakości wody. Będzie można sprawdzić czy woda jest zdatna do picia, a co za tym idzie ograniczyć kupowanie wody w plastikowych butelkach.

Osiedla nie marnują – rodzinny piknik festiwal gotowania z resztek odbywać się będzie na różnych osiedlach w czerwcu i w październiku. Wrocławscy szefowie kuchni pokażą wrocławianom jak wykorzystać sezonowe warzywa i owoce czy resztki żywności. W Polsce bowiem wyrzuca się 9 mln ton jedzenia!

 – Szeroka, wielopłaszczyznowa i długoterminowa kampania #WROCŁAWNIEMARNUJE to nasza odpowiedź na wezwanie świata do ratowania otaczającej nas przyrody. Zanim zachęcimy wrocławian do życia w stylu zero waste, zaczynamy od siebie i stopniowo będziemy eliminować używanie plastiku w urzędzie – mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia. – W kolejnych działaniach będziemy wspólnie z mieszkańcami uczyć się gotować z resztek jedzenia, rozmawiać o tym, jak można nadać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom – dodaje.

Duże imprezy i wydarzenia będą bardziej eko. Wrocławski Maraton we wrześniu po raz pierwszy w historii zrezygnuje z plastikowych kubków, biegacze będą spożywać wodę i izotoniki z naczyń z biodegradowalnych. Każdy z zawodników dostanie też koszulkę z logo #WROCŁAWNIEMARNUJE.

Wszystko brzmi niesamowicie i wróży stolicy Dolnego Śląska świetlaną przyszłość. Warto jednak wspomnieć, że ostatnie wydarzenia nie miały nic wspólnego z zasadą zero waste. Mowa o 7. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie i zdjęciu, które podbiło internet. Widać na nim jak ulice Wrocławia dosłownie toną w pozostawionych kubkach plastikowych.

Wrocław maraton
fot. Facebook/Oleś Kulczewicz

Wrocławski magistrat od razu wyjaśnił sytuację:


Autor: Adrianna Machalica
Źródło: wroclaw.pl
Zdjęcia: facebook, instagram