W czwartek mija 75. rocznica powstania żydowskiego podziemia przeciwko hitlerowcom. Gmina Żydowska we Wrocławiu oraz Fundacja Bente Kahan zapraszają na wieczór z muzyka i poezją do Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Obchody upamiętniającą okrągłą rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie rozpoczną się w czwartek o godzinie 12:00. Przy płycie pamiątkowej na Placu Bohaterów Getta Warszawskiego zostaną złożone kwiaty.

Wieczorem, o godzinie 19:00, w Synagodze Pod Białym Bocianem rozpocznie się wieczór z muzyką i poezją. W programie utwory Szymona Laksa, który deportowany w 1942 roku do Auschwitz, pełnił tam funkcję dyrygenta obozowej orkiestry. Wystąpi trio w składzie: Jan Skopowski na wiolonczeli, Marcin Markowicz na skrzypcach i Michał Francuz na fortepianie. Wieczór uzupełnią wiersze Juliana Tuwima, Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza, poruszające tematykę Holocaustu. Przeczyta je Anna Błaut z Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Marzena Oberkorn z Teatru Komedia.

Wydarzenia już w najbliższy czwartek, 19 kwietnia. Bilety w cenach 25 i 35 zł do nabycia w salonach Empik oraz przez internet.


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcie: mat. promocyjne