Występy cyrkowe, wojskowe wystawy, sąsiedzkie pikniki – to tylko część z atrakcji przygotowanych na Święto Wrocławia. Tegoroczna edycja potrwa wyjątkowo długo, bo od 10 do 30 czerwca. Organizatorami są liczne instytucje kultury, które stawiają na integrację. 

Tradycja Święta Wrocławia wywodzi się jeszcze ze średniowiecza. Wtedy to obchodzono dni Świętego Jana Chrzciciela – jednego z dwóch patronów Wrocławia. To właśnie w katedrze pod jego wezwaniem 24 czerwca odbędzie się Msza Święta w intencji wrocławian. Wtedy też miejsce będzie mieć uroczysta sesja Rady Miejskiej z przemarszem radnych przez Rynek.

Przede wszystkim jednak Święto Wrocławia jest okazją, by zbliżyć się do kultury. Inicjatywy obejmą niemalże całe miasto. Psie Pole na moment zamieni się w Cyrkopole, gdzie oprócz pokazów będzie można uczyć się sztuki cyrkowej od Emiliano Alessiego. W mieście będzie można odkryć kulturę hiszpańską dzięki festiwalowi Quijoteando. Poza tym nie zabraknie kiermaszu książek, koncertu Zdolnego Wrocławia czy wystaw dzieł sztuki – zarówno tych od artystów, jak i amatorów rękodzieł.

Program Święta Wrocławia:

15 czerwca, Zdolny Wrocław gra na Wielkiej Wyspie VIII edycja

  • w programie koncertu: Lech Janerka, Jabłonka, Kagyuma, Sam & Bart
  • godzina: 18.00, tereny zielone przy scenie letniej ODT Światowid (Sępolno ul. Ks. Brzóski)
  • organizator: Ośrodek Działań Twórczych Światowid,  www.swiatowid.net.pl

15 – 17 czerwca, II Cyrkowy Festiwal Podwórkowy  CYRKOPOLE

na Psim Polu instalacje świetlne, warsztaty, animacje, pokazy mistrzów sztuki cyrkowej, spektakle uliczne, widowiska cyrkowo-teatralne, koncerty, Klub Festiwalowy, strefa relaksu, wystawa plakatu cyrkowego, fire-show

  • 16.06, godz. 12:00 MINI-PARADA / KONKURS NA NAJCIEKAWSZY STRÓJ CYRKOWY – start podwórko przed CBK FAMA
  • 15-17.06.: SPEKTAKLE ULICZNE, URBAN HIGHLINE, FIRE-SHOW -El GomaThe Atari Show / EmilianoAlessiIN / CiaEstampadesEnfila S.A./ Mantikora/ wstęp wolny
  • MIASTECZKO CYRKOWE warsztaty, pokazy i animacje dla najmłodszych / wstęp wolny
  • 15.06. godz. 18:00 spektakl – Kolektyw KejosMiasto, którego nie było / bilety w kasie CBK FAMA
  • 16.06. godz. 19.00-21.00 koncerty – ShataQs / karaoke z Czemplik Music/ Foliba /wstęp wolny
  • WARSZTATY CYRKOWE MASTERCLASS z EmilianoAlessi/ opłata: 100 zł (za 2 dni)
  • FESTIWAL RĘKODZIEŁA stoiska z lokalnymi produktami i rzemiosłem / organizator Fundacja Opieka i Troska / wstęp wolny
  • Organizator festiwalu CYRKOPOLE:Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu / Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA

15 – 30 czerwca, Twórcy mody we Wrocławiu

  • wystawa plenerowa, ulica Oławska (koło fontanny)
  • organizator: Fundacja Paliwo Artystyczne; paliwo.artystyczne@gmail.com

16 czerwca, Święto Kuźnik „Od osady do osiedla – 730 lat”-  festyn

  • godzina: 14.00, ul. Sarbinowska 10, boisko SP nr 37
  • organizator: Rada Osiedla Kuźniki, www.kuzniki.com

16 czerwca, Podwórkowe Święto Sztuki

  • Wystawa prac ceramicznych, oprowadzanie po muralu, warsztaty ceramiczne, warsztaty artystyczne na wolnym powietrzu
  • godzina: 13.00,  ul. Roosvelta 5a
  • organizator: Fundacja Ok. Art.

16 czerwca, Bookowisko kiermasz książek

  • godzina: 12.00 – 16.00, Przejście Garncarskie
  • organizator: Wrocławski Dom Literatury, www.domliteratury.wroc.pl

16 – 17 czerwca i 23 – 24 czerwca Inżynieryjne budowle militarne

zwiedzanie wystawy plenerowej, prezentacja wojskowego sprzętu pancernego

  • godzina: 14:00 – 18:00, Fort Wrocław Nr 9 – Muzeum Militarne, ul. Pełczyńska 33
  • organizator: Agencja Artystyczna Jedynka; biuro@jedynka.art.pl

16 – 17 czerwca, Festiwal Kultury Hiszpańskiej Quijoteando

  • 16.06. godz. 14:00-22:00- pokaz mody, występy flamenco, koncert zespołu Kumbia Mać (Polska, Hiszpania, Chile, Francja), duetu Ala&Jose (Polska, Hiszpania), warsztaty tańca forró z Bruno (Brazylia)
  • 17.06. godz. 14:00-22:00.- warsztaty flamenco dla dzieci, prezentacja kuchni krajów hiszpańskojęzycznych, koncerty zespołów Sonny Burnett, Las Rzeczy, Kormorany
  • miejsce: Plac przed Księgarnią Hiszpańską w Zaułku Solnym
  • organizator: Fundacja Libros Libres http://fundacjalibroslibres.org/  https://www.facebook.com/ksiegarniahiszpanskawroclaw/

16 – 17 czerwca, „Ludzie ognia”

pokazy umiejętności rzemieślników: hutnika obsługującego piec dymarski, kowala, garncarza wypalającego swe wyroby w piecu garncarskim, szklarzy produkujących ozdoby szklane i płytki witrażowe, złotników, odlewników i dziegciarzy

  • godzina: 11.00, Arsenał Miejski – dziedziniec
  • organizator: Muzeum Miejskie Wrocławia; www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

16/24 czerwca WrocLove Fest – Święto Wrocławia 2018

  • 21.06.18 godz.20:00 klub muzyczny Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15, Folk – metalowa Noc Świętojańska, PERCIVAL SCHUTTENBACH, RUNIKA, LUPUS DUO
  • 21.06.18 godz. 20.00 Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, OUMOU SANGARÉ (Mali)
  • 22.06.18 godz. 17.00 Święto Ulicy Włodkowica, Dzień z polska muzyką: KAPELA ZE WSI WARSZAWA, WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA, MAKABUNDA
  • 22.06.18 godz. 20:00 klub muzyczny Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15: Zakończenie Sezonu Szantowego – EKT GDYNIA, MIETEK FOLK, W STRONE PORTU
  • 23.06.18 godz. 17.00 Święto Ulicy Włodkowica: BUBLICZKI, BETLTAINE, KRAKOW STREET BAND, FOLIBA  itd parada
  • 23.06.18 godz. 23:00 klub muzyczny Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15: KAPELA TIMINGERIU i goście- premiera najnowszej płyty
  • 23.06.18 godz. 23.50 Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7: LABORATORIUM PIEŚNI – nocny koncert
  • 24.06.18 godz. 17.00 Święto Ulicy Włodkowica, HURT, BETHEL
  • 24.06.18 godz. 20.00 Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7: FATOUMATA DIAWARA (Mali)

organizator: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych  „NASZE MIASTO WROCŁAW”; www.wrockfest.p

16 czerwca, 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton

impreza biegowa w stylistyce lat 70, 80 i 90; melodie z minionych dekad towarzyszące startującym biegaczom, punkty z muzyką w wyznaczonych miejscach przy trasie; start maratonu godzina: 22.00

  • PKO Wieczorny Bieg Rodzinny, start o 20:00 brama główna, dystans mili, miejsce: Stadion Olimpijski
  • organizator: Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław, www.pol.wroclawmaraton.pl

16 czerwca, Piknik Sąsiedzki

osiedli: Grabiszyn – Grabiszynek, Gajowice, Przedmieście Świdnickie, Osiedle Staromiejskie  – wymiana sąsiedzka i Pchli Targ, Kuchnia społeczna, zabawy dla dzieci, turnieje gier planowych

  • godzina: 12.00, ODA FIRLEJ, ul. Grabiszyńska 56
  • organizator: Ośrodek Działań Artystycznych FIRLEJ, www.firlej.wroc.pl

17 czerwca, Dziwoludy

gra miejska na podstawie powieści Poczet dziwów miejskich wrocławskiego Krzysztofa Piskorskiego

  • start  Mediateka, pl. Teatralny 5, godz. 15.00
  • organizator: Miejska Biblioteka Publiczna; www.biblioteka.wroc.pl

17 czerwca, „Waligóriada”

koncert poświęcony twórczości Andrzeja Waligórskiego i Jana Kaczmarka – wystąpią: Kabaret ELITA, gościnnie: Aga Damrych, Marta Dzwonkowska, Wolna Grupa Bukowina, Wrocławski Teatr Piosenki, Anna Majkut-Polańska, Andrzej Walus, Jrena Salwowska z zespołem, młodzież Gimnazjum nr 16 im. Andrzeja Waligórskiego i Zespołu Szkół nr 11 im. Jana Kaczmarka

  • godzina: 14.00-19.00, Park Południowy
  • organizator: Agencja Artystyczna ELITA; www.elita.pl, Rada Osiedla Borek

17 czerwca, Święto Wrocławia na Ołtaszynie

festyn rodzinny; pokazy kuglarskie, konkurs plastyczny, happeningi teatralne, przedstawienie „Królewna Śmieszka”(godz. 12.00)

  • godzina: 11.00-14.00, skwer – skrzyżowanie ulic:Pszczelarskiej, Parafialnej i Strachowskiego
  • organizator: Stowarzyszenie Artyści Na Bruku; www.teatrnabruku.pl

18 czerwca, Wystawa prac słuchaczy podsumowująca sezon artystyczny 2016-2018

  • miejsce: Ognisko Kultury Plastycznej pl. Wolności 9
  • organizator: Ognisko Kultury Plastycznej: www.plastyka-ognisko.edu.pl

19 czerwca, wystawa plenerowa  plakat artystyczny  z okazji Święta Wrocławia

  • 19.06. godz. 12.00 – wernisaż i wręczenie nagród, Rynek-pierzeja północna
  • organizator: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu; www.asp.wroc.pl

20 czerwca, ENTROPIA ROŚNIE v. 3.0 / 30-lecie Galerii Entropia

  • Wystawa zbiorowa w Galerii Entropia / ul. Rzeźnicza 4, godz. 18.00. (czynna do: 27.07.2018)
  • Działania performatywne i okołomuzyczne w Muzeum Współczesnym Wrocław / pl. Strzegomski 2a, godz. 20.00.

21 czerwca, Piękny Wrocław”

28. edycja konkursu na najlepszą realizację architektoniczną w roku 2017

  • godzina: 14.00 – wręczenie nagród i wernisaż wystawy pokonkursowejmiejsce: Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5

organizator: Miasto Wrocław, Towarzystwo Miłośników Wrocławia

22 – 23 czerwca, Święto Kwiatów i 4. Święto ulicy Odrzańskiej

  • 22 czerwca godz. 11.00-16.00 – wystawa kwiatów, spacery z przewodnikiem: Historia TMW i ul. Odrzańskiej, Historia kościoła św. Elżbiety, występy artystyczne, wystawa malarstwa
  • 23 czerwca godz. 11.00-16.00 – płatki Św. Elżbiety, występy artystyczne dzieci i młodzieży, Papieski Spływ Kajakowy, rejs statkiem po Odrze, spacery z przewodnikiem
  • miejsce: ul. Odrzańska i kamieniczka „Małgosia”
  • organizator: Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Klub Miłośników Odry, www.tmw.com.pl

22 –24 czerwca XI Festiwal Wysokich Temperatur

pokazy, warsztaty, wystawy, konkursy, wykłady w dziedzinie ceramiki, szkła i metalu

  • 22 czerwca godz.15.00- 22.30
  • 23 czerwca godz.12.00- 23.00
  • 24 czerwca godz.12.00-18.00
  • miejsce: ogród i budynek Akademii Sztuk Pięknych, ul. Traugutta 19/21
  • organizator:   Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu; www.asp.wroc.plwww.festiwalwysokichtemperatur.pl

22 czerwca, „ENTROPIA”

wystawa fotografii z okazji 55-lecia pracy twórczej Zdzisława Dadosa

  • godzina: 19.00 wernisaż, galeria „Miejsce przy Miejscu 14”, pl. Strzelecki 14
  • organizator: Ośrodek Postaw Twórczych, www.opt-art.net

22 czerwca i 30 czerwca  Festiwal Kultury Kresowej

koncerty w wykonaniu zespołów tanecznych i wokalnych dzieci i młodzieży z organizacji polonijnych na Ukrainie i Białorusi (szczegółowy program na stronie www.ckwz.art.pl

  • 22.06.18 godz. 18.00- koncert polonijnych zespołów z Białorusi
  • 30.06.18 godz. 18.00- koncert polonijnych zespołów z Ukrainy
  • organizator:  Centrum Kultury Wrocław – Zachód, www.ckwz.art.pl
  • Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział Wrocławski

23 czerwca, 11. Festiwal Kalejdoskop Kultur

  • godz. 14:00- 20:00: koncert plenerowy i piknik: występy artystyczne zespołów mniejszości narodowych i etnicznych, prezentacja rękodzieła, tradycyjnych kuchni oraz warsztaty i animacje dla dzieci. Gośćmi festiwalu będą zespoły z Gruzji oraz Ukrainy.
  • miejsce: Wyspa Słodowa
  • godz. 22:00 – Terne Čhave – prawdziwy rom’n’roll prosto z Czech – koncert klubowy, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
  • organizator: Kalejdoskop Kultur, www.kalejdoskopkultur.pl

23 czerwca, MISTRZOSTWA JESZCZE BARDZIEJ OTWARTE

prezentacja dyscyplin z kalendarza 26.OMW  w formie pokazów i warsztatów. W programie: bowling, bubble soccer, ergowiosła, streetball, squash, tenis plażowy, wspinaczka sportowa, ultimate, szachy, biegi na orientację i rowerowa jazda na orientację.

  • godz. 11.00 – 16.00, pl. Solny
  • organizator: Stowarzyszenie „Otwarte Mistrzostwa Wrocławia”, www.omw.wroc.pl

23 i 24 czerwca „Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd” – spektakle Bajkobusu

  • 23 czerwca godz. 11:30 Park Kleciński
  • 24 czerwca godz. 15:00 Polana Profesorów w Parku Mamuta na Oporowie

organizator: Wrocławski Teatr Lalek; www.teatrlalek.wroclaw.pl

23/24 czerwca, Festiwal Podwodny Wrocław 2018

prezentacja wrocławskiej młodej sztuki około 200 artystów: wystawy, fotografia , malarstwo i grafika, instalacje, pokazy mody, prezentacje multimedialne, filmy, warsztaty dla dzieci i wiele koncertów m.in.: Kormorany, Karbido.

  • 23.06. godz. 13.00.-m 02.00 – rozpoczęcie
  • 24.06. godz. 06.00 – zakończenie
  • miejsce: Browar Mieszczański, ul Hubska 44-48
  • organizator:   Fundacja Erdo, www.browar.wroc.pl,
  • Stowarzyszenie INDUSTRIAL ART. www.industrialart.eu

23 czerwca „Zielony Kapturek”

familijna gra mobilna, w atrakcyjnej formie przybliża działania ekologiczne i wiedzę przyrodniczą

  • godz. 12.00-15.00
  • miejsce: start –  placyk przed pomnikiem Chopina na terenie Parku Południowego
  • organizator: Miejska Biblioteka Publiczna; www.biblioteka.wroc.pl

23 czerwca, „Kontrabasista” – monodram w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza

  • godzina: 18.00, Klub Pod Kolumnami, pl. Świętego Macieja 21
  • organizator: Klub Pod Kolumnami

23 czerwca, Klinika Lalek ma 30 lat

  • godz. 16.30 – Cyrk bez Przemocy – spektakl plenerowy, boisko między ul. Chorwacką a Jugosłowiańską
  • godz. 19.30 – wernisaż wystawy KLINIKA LALEK MA 30 LAT
  • godz. 21.00 – Poemat o Słońcu i Księżycu –  spektakl plenerowy, miejsce: TEREN przed CK Agora
  • organizator: Centrum Kultury „AGORA”, www.ckagora.pl

23 czerwca, Noc Świętojańska w Zamku

jarmark produktów regionalnych, warsztaty, plecenie wianków, pokazy, warsztaty zapisy: strefazajęć.pl; koncerty: Kagiuma, Kapela Timingeriu, Kapela Brodów – muzyka do tańca (od godz. 17.00)

  • godzina: 14.00 – 23.00, Centrum Kultury „Zamek” i park leśnicki, pl. Świętojański 1
  • organizator: Centrum Kultury Zamek; www.zamek.wroclaw.pl

23 czerwca, Święto Wrocławia w Konturach Kultury „Kulturalna Kawiarenka”

W programie m.in. plenerowe warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych i zabawy animacyjne z dziećmi „Kulinarny kącik” – warsztaty kulinarne, plenerowy spektakl teatralny dla dzieci „Przyjaciel z wyobraźni” w reż. Kingi Maciejewskiej/17.00-18.00

23-24 czerwca „Viva Wrocław” 2018

  • 23.06. godz.  11.00 spektakl dla dzieci- Teatr Malutki z Łodzi „Czerwony kapturek”
  • godz.  13.00 warsztaty familijne „Muzyka łączy”
  • godz.  18.00 spektakl- koncert w wykonaniu D. Jakubowskiego „O talencie i byciu sobą, Chopin artysta”
  • 24.06 godz. godz.  11.00 spektakl dla dzieci – Zdrojowy Teatr Animacji „O ósmej na arce”
  • godz.  13.00 warsztaty familijne „Muzyka łączy”
  • godz.  18.00 koncert Warszawskiego Combo Tanecznego Janka Młynarskiego „Sto lat Panie Staśku”
  • miejsce: CK Zachód, ul. Chociebuska 4-6
  • organizator: Centrum Kultury Wrocław Zachód; www.ckwz.art.pl

24 czerwca „Po legendy tędy!”

reż. Aga Błaszczak; spektakl familijny o Wrocławiu i jego Patronie

  • godzina: 11.00, Wrocławski Klub Anima, ul. Pilczycka 47
  • organizator: Wrocławski Klub Anima; www.klubanima.pl

24 czerwca, OLD JAZZ DAY 2018 festiwal jazzowy

wystąpią: Asocjacja Hagaw, Jazz Band Ball Orchestra, Big Band Adriana Grodzickiego, Sami Swoi – jubileuszowy koncert zespołu

  • godzina: 15.00, Rynek
  • organizator: Agencja Artystyczna „JAMA-ART”

24 czerwca , Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia

przemarsz radnych i gości przez Rynek

  • parada Rajców, hołd kupców, koronacja Króla Kurkowego
  • początek godzina: 11.15 – Kaplica Rajców Miejskich w kościele Św. Elżbiety

Msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia

  • godzina: 18.30, Katedra św. Jana Chrzciciela

Organizator: Biuro Rady Miejskiej Wrocławia, www.rada.wroc.pl

24 czerwca, „Missa sancti Joannis, Wratislaviae Patronis” koncert ku czci patrona Wrocławia

godzina: 19:30, Katedra św. Jana Chrzciciela

Organizator: Stowarzyszenie „Schola Gregoriana Silesiensis”, www.ssgs.pl. Parafia Katedralna pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, Kameraliści Wrocławscy.


Autor: Michał Mielnik
Zdjęcie: Klaudia Keil