Jeszcze w tym roku Wrocław uzyska nowe bezpośrednie połączenie kolejowe. Podróżnicy będą mogli dotrzeć do Pragi bez konieczności jakiejkolwiek przesiadki.

Decyzja o stworzeniu bezpośredniego połączenia pomiędzy Wrocławiem a Pragą została podjęta kilka dni temu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Kolei Dolnośląskich, czeskiego przewoźnika Leo Express, odpowiedzialny za transport członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, a także Michal Kortyš, zastępca hetmana Kraju Pardubickiego (jednostka podziału terytorialnego Czech sąsiadująca z polską Kotliną Kłodzką). Pierwsze kursy ruszą w grudniu tego roku:

– Ustaliliśmy, że będą to połączenia weekendowe a pierwsi pasażerowie pojadą na tej trasie już w grudniu 2019 roku — mówi Tymoteusz Myrda. — Liczę, że ta decyzja wpłynie na zwiększenie ruch turystycznego, nie tylko Dolnoślązaków w Pradze ale gości z Czech na Dolnym Śląsku.

Ułatwienie dla podróżnych

Pasażerowie podróżujący do stolicy Czech do grudnia będą zmuszeni na podróż z przesiadkami, jeżeli wybiorą pociąg. Pod koniec tego roku uruchomione zostaną weekendowe przejazdy bezpośrednie do Pragi. Aktualnie, aby dojechać do miasta, należy przejechać pociągiem Intercity, Leo Express lub České dráhy do Katowic lub Ostrawy i dopiero stamtąd wyruszyć bezpośrednio do Pragi. Podróż trwa około 4 godziny. Podróżni wprawdzie nie są narażeni na długie postoje, jednak muszą przerywać podróż, aby dokonać przesiadki. Nowe połączenie umożliwi bardziej komfortową podróż.

Co z cenami przejazdów?

Podróż bezpośrednio do Pragi można zacząć w Katowicach, Krakowie lub Warszawie. Ceny biletów na przejazdy kolejowe między tymi miastami kosztują odpowiednio 49 euro, 54 euro oraz 65 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje około 210, 232 i 279 złotych. Dodatkowo należy także pokryć koszty dojazdu do poszczególnych miast w Polsce, aby tam wsiąść w odpowiedni pociąg do Czech. Na razie nie są znane ceny biletów na pociągi relacji Wrocław — Praga. Od grudnia podróżujący będą mogli w szybszy i tańszy sposób dojechać do Pragi wsiadając w odpowiedni pociąg na stacji Wrocław Główny.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcia: youtube.com, facebook.com