Część wrocławskich studentów zajmie stanowisko w sprawie, kontrowersyjnej dla nich, Ustawy 2.0.
Ustawa 2.0, czyli projekt reformy szkolnictwa wyższego MNiSW, wzbudza burzliwe dyskusje w środowisku akademickim już od momentu ogłoszenia jej projektu. W ostatnim tygodniu atmosfera wokół niego zawrzała, a to za sprawą strajkujących przeciw uchwaleniu ustawy studentom Uniwersytetu Warszawskiego, którzy od kilku dni okupują siedzibę rektora uniwersytetu w Pałacu Kazimierzowskim.
Trzeci dzien protestu na #UniwersytetWarszawski. Studenci sprzeciwiaja sie #Ustawa20 pic.twitter.com/sbSqhAhcbU
— Krytyka Polityczna (@krytyka) 7 czerwca 2018
Do protestu okupacyjnego przyłączyli się również studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Strajk okupacyjny studentow UJ. Wspierajcie ich #naukaniepodległa #ustawa2.0 pic.twitter.com/ccmrmggBlk
— Jacek Taran (@jacektaran) 10 czerwca 2018
Wrocławskie środowisko akademickie również postanowiło zająć stanowisko w tej sprawie. Z nieoficjalnej inicjatywy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego zostanie zorganizowana pikieta oraz debata studentów z wykładowcami dotycząca reformy (organizatorzy proszą o nieujawnianie nazwisk debatujących pracowników akademickich do czasu ich pojawienia się na spotkaniu). Pikieta odbędzie się na ul. Koszarowej o godzinie 13:00, debata zaś planowana jest na godzinę 19:00 w Księgarni Hiszpańskiej.
Protest studentów: będą różne jego formy. Przyłączyły się kolejne województwa. Ciekawe, czy protest obejmie każde z nich. ‚Reforma’ Gowina niesie sporo zagrożeń.#naukaniepodległa pic.twitter.com/AvSRtRvGPc
— ObserwatorXY (@ObserwatorXY) 9 czerwca 2018
Studentom, który organizują pikietę i debatę zależy, aby spotkanie i rozmowa przebiegły w spokojnej atmosferze, pełnej szacunku dla poglądów politycznych każdego uczestnika. Debata ma przede wszystkim przybliżyć problematykę ustawy, wyjaśnić niepokojące kwestie oraz zastanowić się nad stanowiskiem, jakie można zająć w sprawie reformy.
Ustawa 2.0 zakłada m.in. zmiany w przyznawaniu finansowania uczelni wyższych, co według opozycji, może spowodować likwidację mniejszych ośrodków akademickich.
Tekst: Nina Paśniewska
Zdjęcie: Twitter, YouTube