Zbliża się 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. To dobry czas, by na nowo pobudzić swoją tożsamość narodową i jeszcze ją wzmocnić. Bieg Niepodległości jest świetnym punktem zaczepienia. Miasto Wrocław po raz kolejny wychodzi z inicjatywą propagowania zdrowego stylu życia przy okazji tak ważnego dla Polski święta.

Przed nami 101. rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku było nowym początkiem bytowania Rzeczpospolitej na mapie świata, ale także zwiastunem wielu zmian. Przede wszystkim jednak miało wymiar symboliczny, oto naród, który przez 123 lata wszelkimi środkami zabiegał o suwerenne budowanie własnej rzeczywistości, doczekał się wolnej ojczyzny.

Biegnij po niepodległość

Walka o niepodległość w największym stopniu kojarzy się z licznymi powstaniami zbrojnymi Polaków. Zrywy kończyły się najczęściej wielkimi klęskami i ogromnymi stratami w ludziach, ale dawały nadzieję i przeświadczenie, że są tacy, którzy nigdy się nie poddadzą,  dopóki nie osiągną zamierzonego sukcesu, nie odpuszczą. Łatwo jest nawiązać w ten sposób do biegania – sportu, który, choć wydaje się prosty, wymaga ogromnego wysiłku. Każdy, kto kiedyś próbował, zdaje sobie sprawę, jak trudno jest wytrwać. Jak pierwsze kilka czy kilkanaście krótkich przebieżek męczy, wyniszcza, osłabia, odrzuca. Tu pojawia się klucz do sukcesu. Jeżeli się nie poddajesz, w końcu przyjdą efekty. Aż w końcu kolejny  trening przyniesie radość i spojrzysz na to z zupełnie innej strony.

Zmotywuj swoje ciało

Przez natłok spraw i obowiązków, nie chce się robić niczego dla siebie. Nie ma czasu, nie ma energii. Trzeba mieć w sobie mnóstwo samozaparcia, żeby w zwykły dzień stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie, że przyszedł czas na zmiany. Organizatorzy Biegu Niepodległości wychodzą temu naprzeciw, dają dodatkową motywację, bo przecież dzień 11. listopada nie jest zwykłą kartką w kalendarzu. Wystarczy czuć w sobie potrzebę podziękowania pokoleniom Polaków, którzy rozpychając się łokciami, biegli po niepodległość przez 123 lata.

Dystans jest trudny, pokonanie dziesięciu kilometrów bez jakiegokolwiek treningu graniczy z cudem, ale nie w tym rzecz. To inicjatywa jest istotna, ukończenie biegu nie jest żadnym warunkiem. Ważne, żeby być częścią niepodległej Polski, żeby dołożyć swoją cegiełkę do odzyskania niepodległości. Każdy z nas jest ważnym ogniwem w funkcjonowaniu państwa więc zróbmy to dla siebie. Każda aktywność prozdrowotna jest na wagę złota, bo przedłuża życie, bo daje szansę na rozpoczęcie nowego, być może o wiele bardziej aktywnego życia.

Wrocławski Bieg Niepodległości

Organizatorzy stawiają po raz kolejny na propagowanie zdrowego stylu życia i promocję miasta. Bieg wystartuje z Rynku i na nim też się zakończy. Godzina 17:00, dystans – dziesięć kilometrów. Zapisy internetowe zostały zamknięte 31 października, ale dla spóźnialskich jest jeszcze furtka w postaci zapisów w dniach 9-11 listopada w Biurze Zawodów (Barbara Stefa Kultury, ul. Świdnicka 8B). Bieg Niepodległości jest świetną okazją do tego, by coś w swoim życiu zmienić i by dać świadectwo, a swoją postawą udowodnić, że data 11 listopada ma znaczenie. Wdzięczność nie ogranicza się tylko do pustych haseł, potrzeba czegoś więcej, by wspólnie budować dzieło, które Polacy rozpoczęli niespełna 101 lat temu.


Dawid Walczuk
Zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Biegów