Jak zwyczaj nakazuje 11 listopada, marsz z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości nie może iść przez miasto samotnie. Dobrze, by miał do towarzystwa drugi marsz, a najlepiej kilka. W tym roku we Wrocławiu w Święto Niepodległości pójdą dwa marsze, choć można je liczyć jako pięć, bo tyle tras do pokonania zostało wyznaczonych.

4 w 1. Radosna Parada Niepodległości

Radosna Parada Niepodległości jest organizowana już po raz siedemnasty, po raz pierwszy jednak będzie to marsz gwiaździsty.

Uczestnicy, około godz. 10:00, wyruszą w biało-czerwonych kolumnach z czterech punktów miasta – pl. Jana Pawła II, Centrum Historii Zajezdnia, ul. Powstańców Śląskich i pl. Społecznego.

Pochody połączą się na placu Wolności, gdzie przy dźwiękach hymnu państwowego, uczestnicy utworzą wspólnie biało-czerwoną flagę. Oficjalne uroczystości, z orkiestrą dętą i wojskiem, rozpoczną się około godz. 11:30.

Marsz Polski Niepodległej zwany Marszem Narodowym

Marsz, w tym roku pod hasłem Życie i śmierć dla Narodu, rozpocznie się o godz. 17:00 na skwerze przy ul. Piłsudskiego i ul. Peronowej przy Dworcu PKP Wrocław Główny i wyruszy na wrocławski Rynek.

W ostatnim czasie wzbudzał szczególnie dużo zainteresowania. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, trzy dni temu, w porozumieniu z policją i prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem podjął decyzję o zakazie organizacji Narodowego Marszu Niepodległości.

Wczoraj jednak Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił tę decyzję. Marsz Narodowy odbędzie się i jak zapewniają organizatorzy, odbyłby się, nawet gdyby sąd rozstrzygnął sprawę inaczej.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: Piotr Drabik/ https://www.flickr.com/photos/drabikpany/22532774837/in/album-72157661032742046/ Wikimedia Commons / CC BY 2.0