Już 6 i 7 kwietnia Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego pozwoli na podróż w czasie. Weekend z Historią to nie tylko wykłady i spotkania z ekspertami. Tym razem historię Wrocławia będzie można poznać bezpośrednio w miejscach jej powstawania. 

W ubiegłym roku nie zabrakło wykładów i spotkań zgłębiających różne okresy historii – od starożytnego Rzymu aż po XX wiek. Również i w tym roku organizatorzy obiecują szeroki zakres tematów. Wydarzenie podzielono na dwa dni. W piątek w budynku przy ulicy Szewskiej 49 gościć będą profesorowie, doktoranci oraz studenci z kół historycznych, gotowi podzielić się wiedzą. Wykłady będą przeprowadzane równolegle, więc będzie trzeba stanąć przed wyborem: Za kulisami Kremla – życie osobiste sowieckich przywódców czy może Cytryna w plasterkach i śmietanka w kubku – opowieść o życiu towarzyskim w międzywojennej Polsce. Drugiego dnia, w sobotę, będzie można wybrać jeden z trzech spacerów organizowanych przez studenckie koła naukowe. Początek także przy Szewskiej 49. Wstęp oraz udział w spacerach jest bezpłatny, oczywiście poza kosztem biletów komunikacji miejskiej.

Dla chcących nauczyć się tańca dawnego przygotowano specjalne warsztaty

Piątek 06.04.

Audytorium Instytutu Historycznego

10.00 – 12.00
Panel multimedialny: Z orężem przez dzieje.
Jacek Tarociński – II wojna światowa na Pacyfiku: Pearl Harbor i Salvo.
Marta Cękalska – Elity wojskowe epoki napoleońskiej.
Tomasz Bielakowski, Grzegorz Czerniawski, spotkanie z rekonstruktorami – Festung Breslau – dwie sylwetki.
12.00 – 13.00
Dr Małgorzata Kowalczyk – Joanna Żubrowa – sierżant w spódnicy. Historia życia niezwykłej kobiety.
13.00 – 14.00
Dr Jacek Dębicki – Historia kultury śląskiej (od początku do XXI w.)

Sala 104

10.00 – 11.00
Martyna Świerk, Gabriela Gajda – Nie tylko chleb i igrzyska. Życie codzienne w Starożytnym Rzymie.
11.00-12.00
Mgr Kamil Frąckiewicz – Za kulisami Kremla – życie osobiste sowieckich przywódców.
12.00-13.00 
Mgr Paweł Szadkowski – Narodziny człowieka niechcianego. Weterani i inwalidzi wojenni we wczesnonowożytnej Hiszpanii, jako nowy problem społeczny.

Sala 138

10.00 – 11.00
Mgr Paweł Borowy, Julia Pomian – Uroczystości dworskie na polskich dworach epoki nowożytnej.
11.00 – 12.00
Dr hab. prof. UWr Joanna Nowosielska-Sobel, Agnieszka Wrzesińska, Grzegorz Dąbrowski, Radosław Wojas – Cytryna w plasterkach i śmietanka w kubku – opowieść o życiu towarzyskim w międzywojennej Polsce.
12.00 – 13.00
Konrad Kuna – Zarys historii fotografii wojennej podczas II wojny światowej.

Sala 17

10.00-11.00
Justyna Szablewska – Stan wojenny w Polsce oczami kobiety na podstawie wspomnień Elżbiety Szczepańskiej.
11.00 – 12.00
Wykład poświęcony historii tańca wraz z warsztatami zorganizowanymi przez Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego.
12.00 – 14.00
Andrzej Charytoniuk – Muzyka na żywo w XX w.

Sobota 07.04.

W sobotę będzie można wziąć udział w spacerze edukacyjnym. Zainteresowani powinni skontaktować się z organizatorami, bo choć zapisy już się zakończyły, być może znajdzie się wolne miejsce.

10.00 – 12.00
Wrocławskie (nie)oczywiste oczywistości.
Historyczne miejsca Wrocławia, które wszyscy znają i odwiedzają, kryją też drugą twarz. Spacer będzie szansą na odkrycie historii miejsc popularnych, ale także i ich nieznanych szerokiej publiczności cech.
Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Regionalistów i Śląskoznawców

10.30 – 12.00
Historia astronomicznego Wrocławia 
Spacer rozpocznie się wejściem na Wieżę Matematyczną Uniwersytetu Wrocławskiego. Dla tych, którzy będą chcieli spojrzeć na niebo z nieco lepszej perspektywy, czeka przejazd do Obserwatorium UWr przy ulicy Kopernika, a także samo zwiedzanie miejsca. Będzie można zobaczyć zarówno nowe, jak i starsze przedmioty astrologiczne, część nawet z XIX wieku.
Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Ochrony dziedzictwa kultury.

10.00-12.30
Tajemnice Festung Breslau – zwiedzanie Fortu Piechoty nr 6 na Polanowicach
Każdy, kto chce zwiedzić Fort Piechoty nr 6 na Polanowicach powinien być przygotowany na około godzinną jazdę MPK z przesiadkami. Jeden z najnowocześniejszych fortów na wschodniej granicy Cesarstwa Niemieckiego pełnił funkcje militarne aż do 1987. Podróż poprzez schrony będzie opatrzona narracją o jego rozmaitych zastosowaniach i historiach, jakie miały w nim miejsce.
Organizator: Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne i Koło Naukowe Historyków Wojskowości UWr


Autor: Michał Mielnik
Zdjęcia: Materiały organizatora