Tłusty Czwartek to zakodowany w kulturze cheat day, kiedy każdy może zjeść tyle słodkiego, ile mu się tylko żywnie podoba. Jednak będąc w pracy czy na zajęciach nie ma czasu żeby zjeść choćby jednego pączka. Okazuje się jednak, że niezależnie od tego, gdzie się ma zajęcia – pączkarnie i uniwersytety znajdują się zaskakująco blisko siebie…

W tym roku Tłusty Czwartek będziemy obchodzić dopiero pod koniec miesiąca. Większość studenckiej braci będzie wtedy na zajęciach, nie mogąc w pełni cieszyć się pączkowym szaleństwem. Wrocławskie uczelnie porozsiewane są po całym mieście, trochę jak grzyby po lesie. Całe szczęście większość wydziałów skupiona jest w kilku dużych grupach – koło głównego gmachu Politechniki, placu Uniwersyteckiego,  Wyższej Szkoły Bankowej i Uniwersytetu Ekonomicznego. Przy każdym z tych miejsc znajduje się przynajmniej jedna cukiernia, dlatego nie ma co się obawiać – każdy będzie miał okazję zjeść co nieco.

Politechnika Wrocławska – Cukiernia Pod Trumienką

Blisko, bo na ulicy Curie-Skłodowskiej 51, w miarę tanio – cena za pączka waha się od 2 do 2,40 zł – i smacznie, czyli wszystko, co studenci lubią najbardziej. Co więcej Pod Trumienką nie jest zwykłą cukiernią, tylko prawdziwą pączkarnią z tradycją sięgającą lat 60. Można w niej trafić na pączki o naprawdę ciekawych nadzieniach, np. o smaku kiwi. W Tłusty Czwartek asortyment będzie jednak znacznie bardziej tradycyjny, chociaż poza różą, marmoladą, czy budyniem w pączkach znajdzie się również advocat, czekolada czy… toffi. Oprócz tego zdecydowanym plusem tego miejsca jest to, że tego wyjątkowego dnia otwarte zostanie już o godzinie 5.45.

Uniwersytet Wrocławski – Stara Pączkarnia

Studenci UWr-u, którzy zajęcia mają w okolicach Placu Uniwersyteckiego mają w czym przebierać. Jednak zdecydowanie najbardziej znanym miejscem jest Stara Pączkarnia, a konkretniej lokal znajdujący się na ul. Kuźniczej. Nic zresztą dziwnego. Lista smaków na oficjalnej stronie pączkarni ciągnie się i ciągnie, a znajdziemy na niej nawet takie rarytasy, jak smoczy owoc, czy Bounty. Dostępne nadzienia zmieniają się okresowo, więc niestety nie zawsze uda nam się dostać wymarzonego pączka. Tutaj jednak trochę drożej. Ceny wypieków Starej Pączkarni zaczynają się od 2,50 zł.

Wyższa Szkoła Bankowa – Nasza Pączkarnia Strzegomska

Dla studentów Wyższej Szkoły Bankowej mam złe wieści – żeby dostać się do Naszej Pączkarni Strzegomskiej w krócej niż 20 minut, trzeba będzie wsiąść w tramwaj, gdyż, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się ona na ul. Strzegomskiej 200. Ale to niekoniecznie musi być problem. Szczególnie, że będzie ona otwarta już od godziny 5.00 rano. W tym miejscu delektować się będziecie mogli pączkami o smakach takich jak: róża, malina, truskawka, budyń, czy owoce leśne. Zanim jednak wybierzecie się do Naszej Pączkarni Strzegomskiej, lepiej zaopatrzcie się w chusteczki, bo mogą być naprawdę tłuste.

Uniwersytet Ekonomiczny – piekarnia Familijna

Studenci z UE z kolei na ul. Sieradzkiej 7 znajdą piekarnię Familijną. Można tam natrafić na pączki o dość niezwykłych nazwach i smakach. Jak na przykład pączek gumi-jagodowy, czy pączkoladek. Poza tym, jako że Familijna to coś znacznie więcej niż tylko pączkarnia – poza słodkościami możemy tam również zaopatrzyć się w kanapki czy wypić kawę.

Dla tych, którzy chcą być fit – Fit Cake

Ostatnim punktem jest miejsce, do którego mogą przyjść osoby, zwyczajnie nie lubiące ociekających tłuszczem pączków. Fit Cake Wrocław – jak sama nazwa wskazuje, sprzedaje zdrowsze wersje normalnych słodyczy. W tym pączków, które w tej cukierni wcale nie będą smażone na głębokim oleju, tylko pieczone. Dlatego jeśli nie straszna ci odległość albo jeszcze lepiej – masz zwyczajnie po drodze, możesz wpaść właśnie do Fit Cake, który znajduje się na ul. Piłsudskiego 89a.


Autorka: Marta Ziółkowska
Zdjęcia: Oficjalne strony wyżej wymienionych cukierni (Fit Cake, Familijna, Nasza Pączkarnia Strzegomska, Stara Pączkarnia, Pod Trumienką)