Rok 2018 był dla Wrocławia i jego mieszkańców czasem pełnym zmian – tych większych i tych mniejszych. Wraz z całą Polską oswajaliśmy się z zamkniętymi w niedziele sklepami oraz obserwowaliśmy wybory samorządowe. Śledziliśmy strajki i protesty, informowaliśmy o powstających we Wrocławiu nowych obiektach oraz żegnaliśmy te, które zapisały się już w historii miasta. Przed Wami podsumowanie wydarzeń mających miejsce we Wrocławiu w mijającym roku.

STYCZEŃ

– Podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu zebrano ponad 903 tysięcy, a na świecie ponad 126 milionów złotych. Środki zostały przeznaczone na wsparcie podstawowych oddziałów neonatologicznych dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.

– Ogólnopolski Strajk Kobiet wyszedł na wrocławski Rynek by wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw kobiet. Strajkujący walczyli m.in. o prawo do legalnej aborcji, in vitro, opieki okołoporodowej i edukacji seksualnej.

LUTY

– Wrocław wygrał w międzynarodowym konkursie European Best Destination 2018.  Tym samym dołączył do grona najbardziej atrakcyjnych kierunków turystycznych w Europie. Otrzymał 41 148 głosów, pokonując miasta takie, jak Bilbao (Hiszpania), Colmar (Francja) czy Hvar (Chorwacja).

– We Wrocławiu powstały interesujące kawiarnie – kocia kawiarnia, Kot Cafe i Parrot Coffee czyli kawiarnia z papugami. Ich lokatorami są zwierzęta i to w ich towarzystwie możemy napić się filiżanki dobrej kawy czy herbaty.

MARZEC

– W pojazdach MPK pojawiły się nowe biletomaty i kasowniki. Nowy system oparty jest o usługę Elektronicznej Portmonetki, a zakup biletu w pojazdach możliwy jest wyłącznie poprzez płatność zbliżeniową. Kasowniki obsługują nadal bilety papierowe dostępne jeszcze w kioskach i automatach na przystankach w całym mieście.

Hard Rock Cafe otwiera swoją kawiarnię we Wrocławiu. Jest to czwarty lokal tej marki w Polsce – po Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

KWIECIEŃ

– Pomimo działań Towarzystwa Benderowskiego i Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, rozpoczęto rozbiórkę kamienicy przy ulicy Kurkowej 36.  Dziewiętnastowieczny budynek zagrał w filmie Stevena Spielberga „Most Szpiegów”, gdzie odgrywał rolę kamienicy w powojennym Berlinie.

– Stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku wciąż spada. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lutym 2018 r. wynosiła 6 %. To o prawie punkt procentowy mniej niż średnia krajowa i o blisko półtora procent mniej niż w 2017 roku.

– Na Zakrzowie we Wrocławiu po 14 latach oczekiwań i zbierania przez wrocławian podpisów otwarto nowe boisko baseballowe. Podczas uroczystości rozegrano mecz inaugurujący między drużynami Barons Wrocław i Silesią Rybnik.

MAJ

Gitarowy Rekord Guinnessa z 2016 roku został pobity. „Hey Joe” Jimmiego Hendrixa zagrało w tegorocznej edycji 7411 osób.

– Wrocławianie wsparli trwający w sejmie protest rodziców osób niepełnosprawnych. Zgromadzenie we wrocławskim Rynku zachęcało do podpisywania petycji, natomiast na Stadionie Miejskim, podczas meczu Śląska Wrocław, trwało pobijanie nieoficjalnego rekordu świata liczby osób z niepełnosprawnościami oglądających mecz piłki nożnej.

Bar Jacek i Agatka zakończył swoją działalność. Kultowe miejsce, wyglądające jak z minionej epoki i pachnące domowym jedzeniem, zamyka swoje podwoje i znika z gastronomicznej mapy Wrocławia.

CZERWIEC

– We Wrocławiu powstaje pierwsza w skali Europy wypożyczalnia powerbanków Erly. Start-up, założony w 2017 roku, działał dotychczas na imprezach zbiorowych, teraz jednak chce na stałe zagościć we Wrocławiu.

– Studenci i wykładowcy wyrazili sprzeciw wobec zmian w szkolnictwie wyższym. Pod hasłem #NaukaNiepodległa zgromadzili się na placu Nankiera protestując przeciw projektowi Ustawy 2.0 Jarosława Gowina.

Marcin Banot (BNT) wspiął się na szczyt wrocławskiej Iglicy stojącej przed Halą Stulecia. Youtuber, uwieczniający na swoim kanale wdrapywanie się bez zabezpieczeń na wysokie obiekty, celebrował w ten sposób swój dwusetny film.

LIPIEC

– Przed Teatrem Muzycznym Capitol stanął Arlekin. Rzeźba mierzy 10 metrów wysokości i waży 4,5 tony. Koszt projektu wyniósł 10 tysięcy euro, a jego realizacja 1,1 miliona złotych.

– Koniec z mandatami za spożywanie alkoholu na Wyspie Słodowej. Wrocławscy radni po burzliwej dyskusji zdecydowali, że jej teren zostanie objęty wyłączeniem spod zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

WRZESIEŃ

– Uczniowie i młodzież ucząca się do 21. roku życia oraz osoby represjonowane politycznie dołączyły do osób mogących bezpłatnie jeździć komunikacją miejską. Dotychczas z darmowych przejazdów pojazdami MPK korzystać mogły m.in. rodziny wielodzietne z ponad trojgiem dzieci, emeryci czy osoby o znacznym poziomie niepełnosprawności.

PAŹDZIERNIK

– Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i wice prezydent Oksfordu Sajjad Malik podpisali umowę partnerską pomiędzy miastami. Wrocław stał się dla Oksfordu ósmym miastem partnerskim, w tym trzecim w Europie.

LISTOPAD

Jacek Sutryk oficjalnie został prezydentem Wrocławia. Na uroczystej sesji Rady Miejskiej otrzymał zaświadczenie o wyborze, a także złożył ślubowanie, rozpoczynając swoją pięcioletnią kadencję w Urzędzie Miasta.

– Podczas pierwszej sesji VIII kadencji Rady Miasta 37 radnych złożyło uroczyste ślubowanie. Wybrali także nowego przewodniczącego – Jarosława Charłampowicza – oraz trzech wiceprzewodniczących Rady Miasta.

Cezary Morawski został odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jego obowiązki przejął dotychczasowy wicedyrektor Kazimierz Budzanowski.

GRUDZIEŃ

Showmax wycofuje się z działalności w Polsce. Platforma, stanowiąca w Polsce trzeci obok Netflixa i HBO Go serwis VOD, będzie działała do końca stycznia 2019 roku.

Krzysztof Kopka nowym pełnomocnikiem ds. artystycznych w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Krytyk i reżyser teatralny będzie sprawował tę funkcję do czasu wyłonienia nowego dyrektora Teatru Polskiego.

Spółka Wrocławskie Inwestycje zerwała kontrakt na remont ulicy Hubskiej. Hiszpańskie konsorcjum Balzola rozpoczęło prace jesienią ubiegłego roku, a oficjalny termin ich zakończenia został wyznaczony na koniec grudnia 2018r. Po nieudanych negocjacjach dotyczących opóźniających się terminów, miasto zerwało umowę. Teraz domaga się odszkodowania od wykonawcy i szuka firmy, która dokończy budowę.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: pixabay.com