Po szczęśliwej Złotej Palmie i wielkim sukcesie podczas Europejskich Nagród Filmowych, nadszedł czas na kolejne wyróżnienie dla Zimnej wojny. Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych ogłosiło listę swoich zwycięzców, a polska produkcja została wspomniana na niej dwukrotnie.

Zimna wojna. Perełka polskiej kinematografii 2018 roku od dłuższego czasu jest na świeczniku filmowego świata. Zwojowała odpowiednik amerykańskiego Oscara, czyli Europejskie Nagrody Filmowe, gdzie dzieło Pawła Pawlikowskiego zdobyło aż 5 statuetek w najważniejszych kategoriach. Szczęście uśmiechnęło się także do reżysera podczas ceremonii w Cannes, gdzie otrzymał Złotą Palmę. I chociaż nominacja do Złotych Globów przeszła nam koło nosa (więcej na ten temat tutaj), zostaliśmy wyróżnieni po raz kolejny.

Tym razem nadszedł czas na Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych (ang. National Society of Film Critics). Jest to organizacja istniejąca od 1966 roku znana z wysublimowanego gustu, a jej nagrody należą do najbardziej prestiżowych w Stanach Zjednoczonych. Członkowie NSFC współpracują z najważniejszymi mediami, a ich publikacje odnoszą sukcesy w prasie ogólnokrajowej. Stowarzyszenie jest także amerykańskim reprezentantem Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Stąd też nawet wyróżnienie dla polskiej produkcji jest wielkim sukcesem.

Zimna wojna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego została zauważona w dwóch kategoriach nagród NSFC:

III miejsce dla Łukasza Żala w kategorii Najlepsze zdjęcia
II miejsce dla Zimnej Wojny za Najlepszy film obcojęzyczny

Nawet te mniejsze sukcesy cieszą, ale czy najważniejszy przed nami? Zimna wojna jest oczywiście tegorocznym kandydatem do Oscara jako Najlepszy film nieanglojęzyczny. Ceremonia wręczenia statuetki Akademii Filmowej już 25 lutego.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube