Tysiące autostopowiczów, niezliczona ilość kilometrów, miliony wspomnień. Kolejna edycja Auto Stop Race, największego wyścigu autostopowego na świecie, zbliża się wielkimi krokami. Zapisy startują już 8 marca. Miejsca rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Auto Stop Race to jedyny w swoim rodzaju wyścig, którego uczestnicy mają za zadanie w jak najkrótszym czasie dotrzeć do mety, przemieszczając się jedynie autostopem. Każdego roku celem jest inne miasto w Europie. Uczestnicy podróżują parami. Startują z kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i spotykają się na campingu w miejscu docelowym, wyznaczonym przez organizatorów.

Auto Stop Race, 2018, autostop, wyścig, Calabria

Wyścig narodził się w 2009 roku z inicjatywy Grzegorza Burdynowskiego, Łukasza Folmera i Adama Najbara, we współpracy z reaktywującym się wówczas na Uniwersytecie Ekonomicznym Klubem Podróżników BIT. Inspirowany gdańskim wyścigiem MMA (Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe) powstał jako zbiór pomysłów i wizji ówczesnych organizatorów.

W pierwszej edycji wyścigu wzięły udział 172 osoby, a podróż doprowadziła ich do chorwackiej Puli. Dziś w Auto Stop Race startuje 1000 uczestników. W poprzednich edycjach uczestnicy mogli odwiedzić takie miejsca, jak: Rimini, Barcelona, Rzym, Dubrownik, Walencja i Półwysep Chalcydycki. Metą Auto Stop Race 2019 jest grecka wyspa Evia.

Wyścig startuje 27 kwietnia, o godz. 9:00 z kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, kończy się – 3 maja 2019 roku na campingu na Evii. Zapisy ruszają o północy z 8 na 9 marca. Zgłoszenia będzie można przesyłać przez formularz udostępniony na fanpage’u Auto Stop Race. System rejestracji będzie otwarty przez godzinę.

Aby wziąć udział w wyścigu, należy dobrać sobie kogoś do pary i zarejestrować się w wyznaczonym terminie. Uczestnicy muszą być pełnoletni, poniżej 30 roku życia i przynajmniej jedna z osób w parze musi posiadać status studenta (mieć ważną legitymację studencką).

Nie trzeba mieć doświadczenia w podróżowaniu autostopem. Około 30% uczestników Auto Stop Race pierwszy raz podróżuje autostopem i zdecydowana większość nie ma problemów z dotarciem na metę.

Autostop Race, 2018, autostop, wyścig Evia

To jak, piszecie się?


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: oficjalny fanpage Auto Stop Race/ Arkadiusz Dalak
Materiały: oficjalna strona i fanpage Auto Stop Race