Złożona natura człowieka i wielokierunkowość sztuki – to właśnie łączy dzieła wrocławskiego artysty o greckich korzeniach. Malarz, rysownik, grafik, a także scenograf teatralny i filmowy. Wszechstronnie wykształcony artysta zaprezentował swoje prace na wernisażu 13 grudnia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Wystawa podsumowuje jego trzydziestoletni dorobek.

Na wernisażu artysta wystawił charakterystyczne dla swojego stylu dzieła. W jego twórczości malarstwo przeplata się z teatrem. Hrisulidis wykorzystuje korzysta z różnorodne media. Wśród jego dorobku znajdziemy zarówno olej na płycie pilśniowej, jak i tusz. Nie ogranicza swojej sztuki, składa ją w wielowymiarową, złożoną całość. Na wystawie możemy oglądać  nie tylko rysunek i malarstwo, ale także scenografię teatralną i filmową.

– Tak się złożyło, że 30 lat temu miałem tutaj swoją pierwszą wystawę. Wtedy miejsce nazywało się galerią Bez tytułu. – wspomina Michał Hrisulidis, dodając, że na wystawie znajduje się jego praca dyplomowa.

Patrząc na prace wystawione na wernisażu można dostrzec w nich motywy antyczne i mityczne. Artysta podkreśla w ten sposób swoją złożoną naturę – silny związek z Grecją mimo wychowania się w Polsce. Swoistym ukłonem w stronę greckich korzeni był akompaniament muzyki pochodzącej z Akropolu. Na tradycyjnych instrumentach buzuki zagrali Angelo Wangelis i Sotiris Samourelis, a na keyboardzie Christos Daras.

– Będziemy słuchać greckiej muzyki i tańczyć. Tak nietypowo. Zawsze tańczę na swoich wystawach  – powiedział artysta, witając się z gośćmi.

Tytułowa „złożoność” w nazwie wystawy dotyczy jednak w szczególności natury ludzkiej. To właśnie na niej skupia się artysta, tworząc swoje prace. Cielesność i duchowość człowieka, tkwiące w nim dobro i zło. Michał Hrisulidis celowo kontrastuje ze sobą dynamikę i statyczność, brzydotę i piękno, nagość i kostium, które składają się w całość.

Wystawę można oglądać do 19 stycznia 2019 roku w Galerii Miejskiej przy ul. Kiełbaśniczej 28. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


Autor: Magdalena Błach
Zdjęcia: Magdalena Błach