Z colą, z lodem lub – jak mawiają koneserzy – wyłącznie ze szklanką. Bursztynowy szlachetny trunek, o którym mowa to whisky i już wkrótce ma swoje święto. Międzynarodowy Dzień Whisky obchodzimy 18 maja i najlepszym sposobem by go uczcić jest wzniesienie toastu.

Pomysłodawcą Dnia Whisky jest Blair Bowman. Pozazdrościł on miłośnikom ginu i w 2011 roku zarejestrował domenę WorldWhiskyDay.com. Jak się wkrótce okazało, inicjatywa zyskała  wielu zwolenników, chętnych wspólnie świętować przy szklaneczce ulubionego trunku.

Atrybut gentlemana

Żeby smakować whisky nie trzeba być koneserem. Oczywiście, alkohol ten zawsze będzie kojarzył się z pewną elitarnością. Sięgali po niego artyści, aktorzy, politycy czy ludzie biznesu, także bohaterowie literaccy i filmowi. Wykreowali oni wizerunek, w którym  whisky stała się alkoholem dla gentlemanów.

Wśród znanych postaci lubiących ten trunek byli nich między innymi: Clark Gable, Mark Twain czy Winston Churchill. Marlon Brando z kolei upodobał sobie koktajl na bazie whisky i amaretto. Oba alkohole  zmieszane w równych ilościach dają  mocny i aromatyczny drink o nazwie Ojciec Chrzestny. Najlepiej smakuje… jak zemsta, czyli na zimno, z kostkami lodu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Marlon Brando Estate™ (@marlonbrando)

Być jak Bond

Po whisky sięgali także bohaterowie literaccy i filmowi.  Była ulubionym trunkiem Ricka Blaine’a, głównego bohatera Casablanki, a także jego filmowego odtwórcy – Humphreya Bogarta. Stałą się  także nieodłącznym atrybutem bohatera serialu “Mad Men, Dona Drapera.

Whisky pijał również słynny Agent 007. Wykonana przez www.atomicmatinis.com  analiza książek Iana Fleminga pokazała, że James Bond w całej serii książek sięga po alkohol 317 razy. Najczęściej pije whisky – aż 101 razy (w tym 38 razy burbona i 58 razy szkocką).

Dzień Whisky, whisky, bond, james bond, 007, kolaż

Woda życia

Najprawdopodobniej to właśnie w Irlandii narodził się omawiamy trunek.  Znajdujemy wzmianki, że iryjscy mnisi produkowali trunek zwany aqua vitae, wodą życia. Przetłumaczony na gaelicki jako uisge beatha, wkrótce przybrała formę uiskie, by okrzepnąć jako whiskie a w dzisiejszej pisowni – whisky.

Według innej wersji whisky miała być wynaleziona przez św. Paryka, patrona Irlandii. Tak czy inaczej, początkowo napój powstały w wyniku destylacji produktów fermentacji owoców służył wyłącznie celom leczniczym. Przedłużał życie, łagodził kolkę, paraliż czy przebieg ospy. Dziś stosowana jest do zupełnie innych celów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Commercial Photography (@commercialphotographypics)

Czy wiesz co pijesz?

Whisky możemy dzielić według wielu, różnych kategorii – kraju pochodzenia, sposobu sporządzania, długości leżakowania w beczce, rodzaju beczki, rodzaju użytego słodu. I tak wyróżniamy: Single Malt Whisky, Single Cask Whisky, Grain, Blended Malt i Blended.

Single Malt Whisky to whisky słodowa. Jest produktem jednej gorzelni (destylarni) i do jej wytworzenia użyto wyłącznie słód jęczmienny. Stanowi podstawę  do kompozycji mieszanych, czyli Blended.

Single Cask Whisky, nazywana także Single Barrel, to whisky pochodząca z jednej gorzelni, jednej beczki i wyłącznie jednego destylatu. Jest niezwykle rzadko spotykana a przez to i bardzo droga.

Grain to whisky zbożowa, również rzadko spotykana. Do produkcji wykorzystywane są różne gatunki zbóż a proces przeprowadza się w przemysłowych alembikach pozwalających na dużą i tanią produkcję.

Blended Malt i Blended to tak zwane mieszanki. Blended Malt (także Pure Malt) mieszana jest z whisky słodowych, pochodzących z różnych destylarni podczas gdy w kompozycji Blended możemy znaleźć od kilku do kilkudziesięciu gatunków Single Malt z dodatkiem whisky zbożowej. Im wyższa przewaga Single Maltów nad dodatkiem Grain tym droższy jest trunek.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez CA Photography (@charbel.akiki.photography)

Szkocka, irlandzka, amerykańska czy japońska?

Ze względu na czas leżakowania najczęściej spotykane są whisky 10 (10-letnie) i 12 (12-letnie), częste są też 16, 18 i 15. Im dłużej trunek leżakował, tym więcej zapłacimy za jego butelkę.

Ze względu na kraj produkcji, whisky dzielimy na szkockie, irlandzkie, amerykańskie i japońskie.Whisky irlandzkie produkowane są wyłącznie ze słodu jęczmiennego. Dojrzewają co najmniej przez trzy lata i podlegają trzykrotnej destylacji.

Do najpopularniejszych irlandzkich whisky należą: Jameson, Powers, Midleton Very Rare czy Bushmills. Zza najstarszą destylarnię whisky na świecie uchodzi irlandzka Kilbeggan.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jameson Whiskey Ireland (@jameson_ireland)

Szkockie whisky, uważane niekiedy za osobny gatunek alkoholu (Scotch), mogą powstawać całkowicie ze słodu jęczmiennego (Single Malt) lub poprzez zmieszanie z whisky produkowaną z innych zbóż (Blended). Dojrzewają przez co najmniej trzy lata w dębowych beczkach, używanych wcześniej do produkcji sherry, porto lub burbona.

Najpopularniejsze szkockie to Grant’s, Johnnie Walker, Laphroaig oraz Ardbeg.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Chris Fortney (@motown_mixers)

Amerykańskie whisky produkowane są z kukurydzy, żyta, pszenicy lub słodu jęczmiennego. Dojrzewają, podobnie jak szkockie, w beczkach dębowych, jednak tylko nowych, nie używanych wcześniej i leżakują w nich co najmniej dwa lata. Whisky amerykańskie dzielimy dodatkowo na burbony (produkowane w hrabstwie Bourbon), Tennessee Whiskey (produkowane w  Tennessee) oraz inne pomniejsze regiony, np. New Orleans, Pennsylvania.

Najpopularniejsze: Jim Beam, Elijah Craig, Wild Turkey i Jack Daniel’s (Tennessee Whiskey).

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jim Beam Georgia (@jimbeamgeorgiaa)

Choć produkowana w Japonii whisky nie ma wielowiekowej tradycji tak, jak irlandzka, to jej uznanie na świecie nie ustępuje trunkom z pozostałych państw. Produkowana w kraju kwitnącej wiśni od 1924 roku odwzorowuje produkcję szkockiej whisky. Słód jęczmienny lub mieszany i przynajmniej trzy lata dojrzewania w używanych dębowych beczkach.

Najbardziej znane marki to Nikka i Yamazaki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bobbie Garrett (@bobbie_garrett_)

Winter is coming

Jeśli mówimy o whisky, żal byłoby nie wspomnieć o limitowanej edycji Johnny Walkera dedykowanej fanom Gry o Tron. Trzymajcie się ciepło, zima nadeszła a z nią White Walker.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Johnnie Walker India (@johnniewalkerindia)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez BevMo! (@bevmo_co)


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie główne: Instagram/ Day Drammer