Emo rap i trap metal to podgatunki hip-hopu, które stają się coraz bardziej popularne wśród polskich słuchaczy. Rozkwit odmian tego typu muzyki na światowym rynku przypada na początek pierwszej dekady XXI wieku. Mimo iż Polacy sięgają po utwory rap-metalowych wykonawców dopiero od paru lat to w naszym kraju grono fanów mrocznych brzmień systematycznie się powiększa.

Początki rap-metalu w Stanach Zjednoczonych sięgają lat 80. XX w. To właśnie tam formacje typu Beastie Boys, Cypress Hill czy Run-D.M.C. zaczęły promować fuzję hip-hopu i rocka. Lider zespołu AnthraxScott Ian, przypisuje zespołowi Rage Against the Machine wynalezienie rapcore’u – pierwszego muzycznego połączenia rapowych klimatów z rockiem. Rap-metal zyskał sporą popularność w pierwszych latach XXI w. kiedy to na amerykańskiej scenie hip-hopowej zaczął rozwijać się trap – odmiana tzw. southern rapu, której charakterystycznymi elementami były m.in. specyficzne hi-haty, melodie uzyskane dzięki syntezatorom czy rytmy wytworzone przy pomocy automatów perkusyjnych. Efektem syntezy muzyki metalowej z trapem był gatunek zwany metal-rapem. Cechami gatunkowymi tej odmiany hip-hopu są: demoniczna tematyka, nietypowe kreacje wizualne artystów, mroczna treść utworów (najczęściej związana ze śmiercią, przemocą, okultyzmem itp.).

Emo rap jest zaś gatunkiem, który rozwijał się równolegle do trap metalu, przy okazji lekko odbiegając od „czarnej” tematyki. Stanowi on połączenie pop punku, indie rocka i muzyki rapowej. Raperzy tworzący emo rap często noszą krótkie kolorowe dredy oraz mają tatuaże na całym ciele (także na twarzy). Tematem utworów reprezentantów emo rapu jest najczęściej depresja, miłość, uzależnienie od narkotyków oraz problemy emocjonalne. Warstwa tekstowa okraszona jest melodyjnymi, wpadającymi w ucho bitami.

I run around with the weapon, I’m tripping out on the drugs, I’m ’bout to break me a record

Marius Scarlxrd Listhrop to jeden z najsłynniejszych reprezentantów stylu trap metalowego. Swoje pierwsze kroki w branży muzycznej Brytyjczyk stawiał w nu metalowym zespole Myth City. Od 2016 roku raper zajmuje się tylko i wyłącznie tworzeniem muzyki hip-hopowej. W pierwszym roku swojej rapowej działalności artysta wydał dwa albumy: スカー藩主 oraz Rxse które zapewniły mu ogromny przypływ fanów z całego świata. W 2017 roku artysta przywdział czarną maskę chirurgiczną, która od tamtego czasu stała się nieodłącznym elementem jego wizerunku scenicznego. Jego styl muzyczny najczęściej określany jest jako „wrzaskliwy wokal w połączeniu z klaustrofobicznym trapem i drażniącą słuch metalową gitarą”. Jednym z najsłynniejszych utworów Listhropa jest Heart Attack, który od momentu premiery klipu w serwisie YouTube został odtworzony blisko 51 milionów razy.

 

I don’t care about money, so yeah I spend it quick; I’m a real life mannequin, get it then I dip

Jonatan Yung Lean Håstad, szwedzki raper oraz producent muzyczny, tworzy muzykę zaliczaną do gatunku cloud rap oraz emo hip-hop. W 2012 roku rozpoczął karierę muzyczną wrzucając pierwsze solowe utwory na swój kanał w serwisie YouTube. Rok później wydał pierwszy w karierze mixtape pt. Unknown Death 2002. Håstad swoją popularność na świecie zawdzięcza przede wszystkim bardzo udanym singlom – Kyoto oraz Yoshi City. Oba utwory łącznie mają blisko 50 milionów odtworzeń na platformie streamingowej Spotify. W marcu 2016 roku Yung Lean rozpoczął trwającą trzy miesiące trasę koncertową po całym świecie (wystąpił także dwa razy w Polsce), którą rozpoczął w Filadelfii, a zakończył w Kopenhadze.

 

I just decided by the grace of the god Poseidon; That you’re so dead to me I dug a hole for you to lie in

Eric Ghostemane Whitney to reprezentant trap metalu, który w przeszłości był ściśle związany z hardcore punkiem oraz doom metalem. Muzyk zainteresował się tematem rapu dzięki swojemu koledze z zespołu Nemesis. Momentem przełomowym w karierze Ghostemane’a było spotkanie JGRXXN’a – członka znanego kolektywu Schemaposse. Whitney stał się potem częścią tej grupy, co pozwoliło mu na współpracę z takimi raperami jak Lil Peep czy Craig Xen. Ghostemane często wykorzystuje w swoich teledyskach akcenty z bajek Disneya, przedstawiając m.in. Myszkę Miki przywiązaną do narzędzi tortur lub uciekającą przed szkieletami. Utwory rapera skupiają się przede wszystkim na motywach nihilistycznych oraz okultystycznych. W tekstach kawałków autor często porusza temat śmierci oraz stanów depresyjnych. Najsłynniejszymi utworami Whitneya są Mercury: Retrograde, 1000 Rounds oraz Venom.

 

Trap metal wraz z emo rapem systematycznie podbijają rynki muzyczne na całym świecie. Za sprawą artystów takich jak Scarlxrd, Ghostemane, Bill $aber czy Lil Godd coraz więcej słuchaczy sięga po naszpikowaną „mrokiem” muzykę hip-hopową. Trap metalowcy stają się ikonami subkultury, nie tylko wśród społeczeństwa amerykańskiego. Dużą część fanów tego typu muzyki stanowią Rosjanie, którzy bardzo często udzielają się w mediach społecznościowych pod postami swoich idoli. W Polsce rap metal jest zdecydowanie rzadziej słuchanym podgatunkiem hip-hopu. Mimo tego coraz więcej słuchaczy odkrywa ten rodzaj rapu i zaczyna śledzić rozwój kariery poszczególnych wykonawców.


Autor: Michał Krawczyk
Zdjęcia: Oficjalne okładki albumów, Twitter (@scarlxrd)