Już w ten piątek w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbędzie się premiera owianych zagadką Xiąg Schulza – spektaklu, którego fabuła trzymana jest w ścisłej tajemnicy aż do samej premiery.

Reżyser teatralny, choreograf i inscenizator Jan Szurmiej powraca na wrocławską scenę teatralną w wielkim stylu. Jego Xięgi Schulza mają zaskoczyć widzów do tego stopnia, że dokładny opis fabuły nie został i nie zostanie podany – wiadomo jedynie, że publikę czeka niezwykłe oniryczne misterium.

Mistycyzm dnia codziennego

Xięgi Schulza oparte zostały na motywach utworów wybitnego polskiego prozaika i grafika, Bruno Schulza, a konkretniej: Sklepów cynamonowych, Sanatorium pod Klepsydrą oraz Xięgi bałwochwalacza – cyklu grafik, powstałych w latach 20. ubiegłego wieku, których centralnym tematem jest hołd, jaki mężczyzna, istota niższa i poddana, oddaje kobiecie. Wydawać by się mogło, że grafiki te odległe są od treści Sklepów cynamonowych, które opowiadają dzieje rodziny kupieckiej z małego miasteczka w sposób zmitologizowany, na pograniczu jawy i snu czy Sanatorium pod Klepsydrą, zbioru opowiadań trudnego do oddzielenia od Sklepów… ze względu na podobieństwo konwencji, bohaterów oraz fabuły. Xięga bałwochwalacza wpasowuje się w te dwa utwory z lekkością i gracją – Schulz prostym zabiegiem w tytule, jakim jest zamiana Ks na X, podniósł ją do rangi mitu, świętości. Połączenie tych trzech dzieł artysty w jeden spektakl teatralny zapowiada się nie tyle eksperymentalnie, ile bardzo widowiskowo.

     Bruno Schulz, „Undula u artystów” z „Xięgi bałwochwalczej”, 1920-22.

Senne misterium spod znaku Erosa

Główną postacią Xiąg Schulza jest będący metaforą samego Bruno Schulza Józef. Na scenie rola ta odegrana zostanie w dwóch różnych koncepcjach czasowych – w rolę młodzieńca Józefa wcieli się Dariusz Bereski, a małego Józka zagra Michał Stawiski. Warto mieć na uwadze, że bohater Sklepów cynamonowych oraz Sanatorium pod Klepsydrą również nosił to imię, a badacze literatury są zgodni, że Schulz w postaciach Józefa w opowiadaniach ukrył cząstkę swojej biografii. Reżyser zamierza przenieść nas w przestrzeń podobną do Drohobycza – rodzinnej miejscowości Schulza, lecz nowoczesną. Mnogość aktorów i ról zapowiada zróżnicowaną atmosferę przedwojennej Polski: pojawią się i kataryniarze, i essesman, i cyrkowcy, i prostytutki czy chasydzi. Wpasowanie tak barwnych grup społecznych, o określonym wyobrażeniu kulturowym, w industrialną przestrzeń będzie sprawdzianem dla wizji Szurmieja, który z pewnością wywoła różne reakcje publiki.

Xięgi Schulza to kolejna okazja do świętowania w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Podczas spektaklu obchodzony będzie jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Dariusza Bereskiego. Jest to również 601. premiera we wrocławskim Teatrze Polskim.

Jan Szurmiej i Wojciech JankowiakXięgi Schulza. Na motywach twórczości Brunona Schulza.

Songi, reżyseria oraz inscenizacja: Jan Szurmiej

Scenografia: Wojciech Jankowiak

Premiera: 8 czerwca 2018r., godz. 19:00, Scena im. Jerzego Grotowskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu, ul. Gabrieli Zapolskiej 3.


Tekst: Nina Paśniewska

Zdjęcie: materiały prasowe Teatru Polskiego we Wrocławiu, Bruno Schulz za culture.pl