Jak dobrze mieć sąsiada, śpiewały Alibabki. Z tymi sąsiadami to jednak różnie bywa. Owszem, zdarzają się tacy do rany przyłóż, którzy pożyczą szklankę cukru, odbiorą przesyłkę czy pomogą w remoncie. Bywa jednak, że trafiamy na takich, z którymi żyć można tylko jak pies z kotem. W większości przypadków nie mamy wpływu na to, kogo mamy za ścianą. (Pocieszające, że nasi sąsiedzi też nie mają wpływu na to, że sąsiadują z nami.) W Dzień Sąsiada poplotkujmy więc o wszystkich naszych sąsiadach, zanim oni oplotkują nas.

Z okazji Dnia Sąsiada krótka notka z bestiariusza miejskiego o istotach z rodziny Sąsiadus lokatorus. Do czytania należy przystąpić niezwłocznie w uzbrojeniu z poczucia humoru, najlepiej z dystansu i z przymrużonym jednym okiem.

Uprzykrzacz pospolity

Jeśli wiercenie w ścianie w sobotę o 9 rano, stukanie po kaloryferach i techno party w nocy w środku tygodnia brzmią znajomo, to znaczy, że za ścianą mieszka Uprzykrzacz pospolity. Gatunek ten może przyjmować różne postacie – przygłuchej staruszki, dla której za głośno oddychacie we własnym mieszkaniu, innego studenta – imprezowicza lub typowego Pana Janusza z zamiłowaniem do okołodomowego majsterkowania z użyciem sprzętu ciężkiego.

Jak sobie z nim poradzić? Najlepiej jego własną bronią. Hałasując, bardziej od niego lub (w przypadku uprzykrzacza – staruszki) udając, że nie słyszy się komentarzy odnośnie do hałasu.

sąsiad z wiertarką, mem, demotywator, dzięcioły

Nosowtykacz w nieswoje sprawy

Często przynależy do ochotniczego monitoringu osiedlowego. Wszystko wie, o wszystkim słyszał, ale chętnie dowie się więcej. Nie dość, że urządzi przesłuchanie przy każdej możliwej okazji (przelotne spotkanie na klatce schodowej, w windzie, sklepie osiedlowym), to jeszcze skomentuje (bo przecież wie lepiej).

Rada: „A co słychać u Pana, Panie sąsiedzie? Ten remont już Pan skończył? A meble ustawione?” Ten typ jest wyjątkowo nieodporny na pytania zadawane przez drugą stronę.

 

Dzień sąsiada, sąsiad, monitoring osiedlowy, nosacz, janusz, memy

Gaduś niepospolity

Jego cechą rozpoznawczą jest nieposkromione gadulstwo. Przy każdym spotkaniu dowiesz się nie tylko co mu się dziś przytrafiło, ale także w którym sklepie jest akurat promocja na jogurty, jak liczną ma rodzinę i czym się zajmuje każdy z jej członków, poznasz nowe przepisy kulinarne, przysłowia ludowe oraz wiedzę na temat tego, jak pielęgnować kwiaty balkonowe. Powtarzalność poszczególnych z udzielanych informacji jest oczywiście obowiązkowa.

Rada: Unikać, ewentualnie próbować zagadać (ten fortel udaje się nielicznym).

Nosowtykacze w nieswoje sprawy często łączą się w pary z gadusiami niepospolitymi. Pary te mogą przyjmować formę stałego pasożytnictwa (małżeństwo) lub kooperacji (sąsiadki-przyjaciółki).

Nierzadko zdarzają się również egzemplarze łączące cechy obu powyższych gatunków, przez badaczy kwalifikowane do nowego zbioru jako Plotecznik samosiej.

Plotecznik samosiej

Okazy takie cechuje przymus, by zdobyte przez siebie informacje wypuścić dalej w świat. Nie zawsze z dbałością o zachowanie rzetelności czy obiektywizmu przekazywanych wiadomości. Jeśli więc Waszym sąsiadem jest Plotecznik samosiej to możecie być pewni, że to on jest generatorem i przekaźnikiem wszystkich plotek na osiedlu.

Rada: unikać jak ognia.

sąsiad, monitoring, osiedlowy, donos, mem

Dobrodusz pomocnik

Gatunek wymierający. Dobry duch, życzliwy wobec współmieszkańców, przestrzegający reguł życia we wspólnocie i relacji dobrosąsiedzkich. I szklankę cukru pożyczy i wiertarkę, czasem nawet i pomoże tej wiertarki użyć. Jeśli natrafimy na niego w naszym ekosystemie, nic tylko dbać i szanować.

Niewidaćmnie niesłychaćmnie

Istnieje również legenda o sąsiadach z podgatunku Niewidaćmnie niesłychaćmnie. Ponoć żyją oni, nie wadząc nikomu, nie wychylając się z własnych siedzib ani nie integrując się zanadto z pozostałymi lokatorami budynku. Nikt ich jednak jak dotąd nie spotkał.

W Dzień Sąsiada złóżmy im wszystkim najlepsze życzenia, tym cudownym i tym koszmarnym. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy w sąsiedztwie zamieszka nowa, nieznana dotąd bestia, z którą nie wiadomo, jak sobie radzić.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie główne: pl.wikipedia.org/ CC BY-SA 3.0/ Patmat film s.r.o.
Memy: blogspot.com; nowe.memy.pl; motokiller/ mklr.pl;