W mijającym sezonie Teatr Muzyczny Capitol odwiedziło 137 tysięcy widzów, w tym ponad 96 tysięcy obejrzało spektakle repertuarowe, a 14 tysięcy – koncerty na 39. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Nie pozostajemy jednak w pustce, teatr zapowiada już spektakl inauguracyjny nowego sezonu – Blaszany bębenek.

Teatr Muzyczny Capitol zamyka sezon 2017/18 z 90-procentową frekwencją publiczności. Znane są już jednak plany na jesień. Nadchodzący sezon otworzy Blaszany bębenek Wojciecha Kościelniaka.

Zakończył się sezon z „Makbetem”

Pierwszą szekspirowską realizacją w historii Capitolu a jednocześnie pierwszą premierą mijającego sezonu, był Makbet – spektakl Agaty Dudy-Gracz, który mieliśmy okazję zapowiadać.

Podczas 29 spektakli obejrzało go przeszło 19 tys. widzów. Teraz walczy o główną nagrodę Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku – Złotego Yoricka. Spośród 16 zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu spektakli w finale znalazły się tylko Makbet Teatru Muzycznego Capitol i Hamlet – komentarz Teatru Pieśń Kozła.

Na dużej Scenie Capitolu wznowiono Frankensteina Wojciecha Kościelniaka, na Scenie Restauracja można było zobaczyć dwie premiery: Tu mówi Elektra Marzeny Sadochy i Karoliny Micuły – o przemocy wobec kobiet, i Czystkę Przemysława Wojcieszka w reż. Pawła Palcata – o intelektualistach wobec reżimu Erdogana w Turcji.

Cykl kabaretowych Pioscenek Ścibora Szpaka dobiega końca. W nowym sezonie na Scenę Ciśnień powróci Nut Ferment, telewizyjny program muzyczny na żywo, który poprowadzi Konrad Imiela.

Rozpocznie się sezon z „Blaszanym bębenkiem”

Nadchodzący sezon otworzy premiera Blaszanego bębenka – muzyczny spektakl Wojciecha Kościelniaka według powieści Guntera Grassa.

Głównym bohaterem jest Oskar, chłopiec, który nie chciał rosnąć. Historia rozgrywa się w najszczęśliwszym dla niego miejscu – sklepie z zabawkami Sigismunda Marcusa. Chłopiec – wspólnie z popsutymi, uszkodzonymi i zakurzonymi zabawkami – odegra historię swojego dzieciństwa. W tym, wydawałoby się, bezpiecznym świecie (a może w głowie chłopca?) rozegra się opowieść o czasach rodzącego się nazizmu.

Blaszany bębenek, premiera, zapowiedź, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Artur Caturian, Marcel Sabat, Agata Kucińska
Fot. Łukasz Giza / Teatr Muzyczny Capitol; na zdjęciu od lewej: A. Caturian, A. Kucińska, A. Oryńska-Lesicka, M. Sabat

W obsadzie zobaczymy: Agatę Kucińską z Teatru Lalek, Katarzynę Pietruską – nową aktorkę etatową w Capitolu, Agnieszkę Oryńską-Lesicką, Alicję Kalinowską, Artura Caturiana i Macieja Maciejewskiego, jak również finalistę tegorocznego konkursu na PPA Marcela Sabata, Błażeja Stencla – studenta Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Justynę Szafran.

Twórcy zapowiadają niezwykle dynamiczny choreograficznie, pełen muzyki spektakl.
Wojciech Kościelniak mówi o „wodewilu”, podkreślając jednak, że hasło to trzeba traktować dość umownie, jak przy Operze za trzy grosze Brechta.

Wśród muzycznych inspiracji kompozytor Mariusz Obijalski wymienia Toma Waitsa, Gogol Bordello i Tiger Lillies, zapowiadając dużo „przedwojennych standardów w łobuzerskich, cygańsko-jazzowych aranżacjach”. Aktorom towarzyszyć będzie orkiestra na żywo.

Premiera Blaszanego bębenka 6 października. Bilety trafiły już do sprzedaży. Więcej informacji można znaleźć na stronie Teatru Muzycznego Capitol.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcia: Greg Noo-Wak / Teatr Muzyczny Capitol; Łukasz Giza / Teatr Muzyczny Capitol