Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił dzień pogrzebu Pawła Adamowicza dniem żałoby w całym kraju. Prezydent Gdańska spocznie w Bazylice Mariackiej w sobotę 19 stycznia. Żałoba narodowa obowiązywać będzie od piątku 18 stycznia od godziny 17:00 do soboty do godziny 19:00.

Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia w wyniku obrażeń zadanych mu przez nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pogrzeb prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę 19 stycznia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek o godzinie 15:00 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, na którą zaproszeni są radni wszystkich kadencji od 1990 roku. W Europejskim Centrum Solidarności od godziny 17:00, przez 24 godziny, będzie wystawiona trumna z ciałem prezydenta, aby gdańszczanie mieli możliwość pożegnania się. W pochodzie ulicami miasta, który rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00, trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej, gdzie spocznie prezydent Gdańska. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Rodzina Pawła Adamowicza zaapelowała, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, a w zamian wesprzeć dwie organizacje, które były ważne dla zmarłego prezydenta Gdańska – Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Stowarzyszenie „Wszystko dla Gdańska”.

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, Prezydent RP Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17:00, czyli od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19:00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

W związku z żałobą narodową odwołane zostały wszystkie spektakle, które odbędą się 19 stycznia m.in. w Operze Wrocławskie, Teatrze Muzycznym Capitol oraz Wrocławskim Teatrze Lalek.

W piątek 18 stycznia we Wrocławiu planowany jest przemarsz „Wrocław Żegna Pawła Adamowicza”. O godzinie 19:00 mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska wspólnie przejdą od pl. Wolności, przez ulicę Świdnicką i Rynek na pl. Solny, aby uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch