Po raz kolejny nurt Odry przyciągnie na bulwar Xawerego Dunikowskiego wszystkich miłośników dobrej zabawy. „Dzień Odry” rozpoczyna się już 12 maja od godziny 11. Nie zabraknie koncertów, warsztatów oraz rejsów.

Odra istniała jeszcze zanim mogliśmy mówić o ludzkości. 14 milionów lat temu wpływała do pobliskiego jej wtedy morza – Paratetydy. Do dziś zmieniała się rzeźba terenu, zmieniają się także możliwości rzeki – stanowi ona doskonałe miejsce spotkań. Chcą z tego skorzystać organizatorzy kolejnej edycji Dnia Odry. Na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego, jak i na wodzie, zapewnią oni atrakcje wszystkim, którzy chcą odkryć, co oferuje największa rzeka Dolnego Śląska.

Wydarzenie będzie podzielone na kilka sekcji. Część atrakcji znajdzie się na lądzie, a druga na rzece. Ci, którym woda niestraszna, zyskają możliwość wzięcia udziału w rejsach. Część dochodów z biletów zostanie przekazana wrocławskiemu Hospicjum dla Dzieci. Poza tradycyjnymi statkami, chętni będą mogli popłynąć jachtem dzięki Fundacji Hobbit. Dzień Odry będzie także okazją, by poznać towarzyszące jej obiekty – między innymi Port Miejski (należy udać się na Kleczkowską 50), Otwarte Muzeum Techniki przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27, czy budowlę Hydrotechniczną JAZ 77 przy moście Pomorskim. WOPR podczas pokazów wodnych zaprezentuje swoje jednostki w pokazach wodnych, jak i przy samym brzegu do swobodnego zwiedzania.

Tereny dookoła bulwaru zapełnią się stoiskami, na których swoją działalność zaprezentują miejskie organizacje turystyczne. Będzie można także oddać nakrętki, którymi zaopiekuje się Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Dla bardziej aktywnych nie zabraknie warsztatów. Chętni zgłębią tajniki wody z Hydropolis, nauczą się płukać złoto dzięki inicjatywie Uniwersytetu Wrocławskiego i zwodują własnoręcznie wykonaną łódkę z ekologicznych materiałów. Barw całemu przedsięwzięciu nada Miasteczko Artystów – inspirowana Hyde Parkiem w Londynie wystawa sztuki łączącej się z okoliczną przestrzenią. Nie zabraknie także możliwości zwiedzania bulwaru z przewodnikiem. Swoimi występami imprezę uświetnią KrzyKaśki i Erith.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej na stronie organizatora.

 


Autor: Michał Mielnik
Zdjęcie: Kamil Rzetelski