Czy zastanawiało was, jak jedli ludzie przed wiekami? A może chcecie porównać amerykańską propagandę XX wieku z tym, jak żyli w tym czasie przywódcy Związku Radzieckiego? Być może niektórzy z was podczas spacerów po Wrocławiu zastanawiali się nad historią kościołów górujących nad kamienicami. Jeśli nie chcecie się już dłużej zastanawiać, wpadnijcie na „Weekend z Historią”.

Po raz kolejny Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego szykuje dwudniowe wydarzenie, w trakcie którego budynek przy Szewskiej 49 zamieni się w skarbnicę wiedzy i ciekawostek historycznych. „Weekend z Historią” ma na celu zainteresowanie nie tylko fanów historii, ale podobnie, jak było to przy okazji Dni Kultury Dawnej. Każdy,  kto ma ochotę pogłębić swoją wiedzę, może przyjść na wykłady i się . Jak zapewniają organizatorzy, nad wydarzeniem pieczę sprawują wrocławscy historycy, którzy ze swoją wiedzą wysoko plasują się w rankingach specjalistycznych.

Wydarzenie jest podzielone na dwa dni. Piątek (21.04) jest dniem wykładów, warsztatów, a także pokazu gry planszowej Festung Breslau Lite, natomiast w sobotę odbędą się spacery szlakiem najciekawszych budowli sakralnych w mieście. Co warto podkreślić, część piątkowych wykładów odbywa się równolegle, więc będzie trzeba stanąć przed dylematem: Ucztowanie po staropolsku czy Historie z życia przywódców Związku Radzieckiego. Na szczęście oferta jest szeroka, co widać na plakacie wydarzenia.


Piątek, 21 kwietnia

Audytorium Instytutu Historycznego

10:00-11:30

Wykład multimedialny: Muzyka i kino w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce
Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Historii XX wieku im. W. Wrzesińskiego

11:30-13:00

Wykład multimedialny: Dieta naszych staropolskich przodków.
Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Nowożytników im. W. Czaplińskiego

Koło Naukowe Nowożytników zabierze nas w podróż po staropolskiej kuchni. Sprawdzą mit o typowej, tłustej diecie sprzed wieków. Co więcej, każdy z uczestników wykładu będzie mógł sam się o tym przekonać dzięki degustacji odtwarzanych z dawnej książki kucharskiej potraw.


Wykład multimedialny: Ucztowanie po staropolsku.
Organizatorzy: Doktoranckie Koło Naukowe Historii Nowożytnej im. J. Leszczyńskiego

Dzięki mgr. Patrykowi Kurzyńskiemu i mgr Aleksandrze Ziober słuchacze  dowiedzą się, jakie zwyczaje i zachowania obowiązywały podczas biesiadowania zarówno na dworze magnackim, jak i królewskim od XVII do XVIII wieku. Nie zabraknie informacji związanych ze wznoszeniem toastów, spożywanymi potrawami i całej scenerii związanej z oprawą różnego rodzaju bankietów. Dodatkowo prelegenci postarają się przybliżyć słuchaczom sylwetki przedstawicieli elit polsko-litewskich oraz władców, którzy znani byli ze swojego hucznego stylu życia – zapowiadają członkowie koła. 

 Członkowie Doktoranckiego Koła Naukowego Historii Nowożytnej im. J. Leszczyńskiego

13:30-15:00

Referat multimedialny: Uroda i sposoby dbania o urodę w dwudziestoleciu międzywojennym.  – Karolina Tomicka, Interdyscyplinarne Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury

Dla miłośników 20. lecia międzywojennego poza wykładem o kinie i muzyce przygotowany został także  referat. Karolina Tomicka tak opowiada o swoim temacie:

W dwudziestoleciu międzywojennym kobiety nie miały dostępu do tak szerokiej gamy produktów do pielęgnacji urody, którymi ówcześnie przepełnione są półki drogeryjne. Warto byłoby cofnąć się w czasie i zainteresować się tamtymi metodami. A nuż widelec odnajdą one swoich zwolenników w czasach dzisiejszych i ochoczo zajrzymy do „kuferka” babci, w poszukiwaniu czegoś dla nas. Wiele produktów, które dziś używamy w kuchni bądź szeroko pojmowanym gospodarstwie domowym świetnie sprawdzą się w zachowaniu nieskazitelnej urody, a także zdrowia na wiele lat. Wystarczy spojrzeć na gwiazdy przedwojennego kina, ich cera była nienaganna, a kosmetyki nie zawierały tak dużej ilości chemii  z jaką spotykamy się w czasach obecnych. 

Członkowie Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Miłośników Kultury

Referat multimedialny:  “Quo vadis post mortem… Śmierć i zmarli w kulturze” – Przemysław Szydło, Interdyscyplinarne Koło Naukowe Miłośników Kultury

Referat ma na celu przybliżyć problem śmierci i zagadnienie zaświatów w realiach kulturowych oczami historyka. Źródłem, które posłuży do odtworzenia realiów modelu myślenia, będą kazania reformaty Antoniego Węgrzynowicza. – mówią członkowie koła. A dlaczego wybrano wątki dotyczące śmierci?: Tematyka śmierci, podziału na śmierć haniebną i dobrą posłuży do rozwinięcia tematyki zaświatów tj. nieba i piekła. Ważni  dla niniejszego wystąpienia są “poltergeist” czyli powrotnicy i ich obraz w społeczeństwie. Należy się przyjrzeć zagadnieniu wampiryzmu i zmianach zachodzących w obrazie Wampira na przełomie XIX i XX w. od dobrego stworka po groźnego krwiożerczego potwora z filmów grozy.

Sala 104

10:00-11:30

Warsztaty Łaciny żywej połączone z pokazem na temat życia codziennego w starożytnym Rzymie.
Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Historyków Starożytności

[…]w 90 minut przeżyjemy jeden dzień z życia Rzymianina – tak zapowiadają swoje wydarzenie twórcy.  I dodają: Warsztaty połączone będą z interaktywną prezentacją o życiu codziennym w starożytnym Rzymie. […] Zaczniemy od pokazania źródeł, z których czerpać można wiedzę o antyku i z ich pomocą przejdziemy proces przygotowań do uczty rzymskiej (od roli niewolnika aż po senatora i matronę). Bez obaw, lwia część prowadzona będzie w języku polskim, ale chcemy pokazać też, że w języku łacińskim można się sprawnie porozumiewać (na koniec zaprezentujemy kilka terminów współczesnych, np. dla komputera czy tramwaju). Dlatego uczestnicy wydarzenia, jako biesiadnicy, będą też mieli szansę mówić po łacinie w możliwie zbliżonej wymowie do oryginalnej.

 A łaciny można uczyć się między innymi z takich podręczników (fot. dzięki uprzejmości SKN Historyków Starożytności)

Od 12:00

Wykład interaktywny: Czerwoni Carowie. Z dala od pałacu – historie z życia prywatnego przywódców Związku Radzieckiego – Kamil Frączkiewicz.

Od 14:30

Wykład interaktywny: Podole w oczach współczesnych podróżników. Zabytki, tradycja i kultura – Rafał Leszczyński.

Sala 14

Od 10:00

Wykład interaktywny: Propaganda w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie XX wieku na wybranych przykładach.

Organizatorzy: GOING WEST – Koło Naukowe Amerykanistów

Nie tylko kraje komunistyczne operowały propagandą do swoich celów. Amerykańskie plakaty, komunikaty prasowe czy radiowe nie tylko umacniały patriotyzm, ale i motywowały, by zaciągnąć się do armii. Going West za pomocą kilku przykładów udowodni siłę, jaka drzemie w prostych komunikatach.

14:00-15:00

Zespół Tańca Dawnego UWr przedstawi krótki pokaz tańców renesansowych, barokowych i kontredansów – ludowych tańców angielskich. Ponadto widzowie będą mieli okazję spróbować swoich sił w tańcu dawnym, ponieważ po pokazie Zespół będzie uczył prostych układów tanecznych.

Sala 17

14:15-15:45

Festung Breslau Lite to gra planszowa przygotowana przez studentów I roku historii w przestrzeni publicznej (Public History) na UWr. Wersja “lite”, choć nieco skrócona względem oryginału, opowie tę samą historię oblężenia Wrocławia, które było kluczowym momentem u schyłku II Wojny Światowej.  Organizatorzy, Public History, tak opisują rozgrywkę: Jest to gra planszowa, w której gracze wcielają się w zarządców dzielnic oblężonego Wrocławia i starają się ocalić jak najwięcej mieszkańców oraz utrzymać swoje tereny w jak najlepszym stanie. Fanatyczna obrona miasta jest jednym z mroczniejszych epizodów w jego historii, podczas którego  70% Wrocławia uległo zniszczeniu.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Public History

Sobota, 22.04.

Weekend z Kulturą wychodzi poza mury Uniwersytetu, by przejść się szlakiem najciekawszych budowli we Wrocławiu. Miejscem zbiórki dla spacerów edukacyjnych jest hol Instytutu Historycznego przy ulicy Szewskiej 49. Do wyboru będą dwie ścieżki:

10:30-12:00

Spacer edukacyjny szlakiem kościołów Wrocławia
Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Regionalistów
Centrum Wrocławia to istna kumulacja zabytkowych budowli sakralnych. Spacer zorganizowany przez SKN Regionalistów zaprezentuje te konstrukcje od strony faktów historycznych, o których nieczęsto można dowiedzieć się na co dzień. 

Kościół p.w. Św. Wincentego i Św. Jakuba powstawał jeszcze przed bitwą pod Legnicą (fot. Wikimedia Commons)

11:00-12:30

Spacer wśród czterech wyznań
Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Kultury

Wrocław to miejsce spotkań nie tylko odmiennych ludzi, ale i wyznań. Na szlaku, jaki zaproponują członkowie SKN Ochrony Dziedzictwa Kultury, nie zabraknie odniesień do chrześcijaństwa, ale i również do judaizmu czy wyznania ewangelicko-augsburskiego. W programie wizyta w Katedrze Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, Kościele Opatrzności Bożej, synagodze pod Białym Bocianem i Kościele pw. św. Antoniego.

Wydarzenie można śledzić tu: https://www.facebook.com/events/1259315144186177/

Organizatorem Weekendu z Kulturą jest Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego: https://www.facebook.com/Instytut.Historyczny.UWr/


Autor: Michał Mielnik