Wspominamy wielkie kluby, którym dzisiaj daleko do gry o mistrzostwo kraju i europejskie puchary.

Okoliczności i przyczyny takiego stanu rzeczy, bywały różne. Trudno wskazać jeden powód, dla którego te drużyny zniknęły z dobrze nam znanej piłkarskiej mapy Europy. Często decydowały czynniki sportowe, lecz w większości przypadków wpływ miały sytuacje polityczne.

Blackburn Rovers i Nottingham Forest

W przypadku tych dwóch zespołów z Anglii, trudno mówić o ich upadku. Kluby funkcjonują, na co dzień walcząc o byt z mniejszym lub większym skutkiem w rozgrywkach Championship i krajowych pucharach. Znając historię obydwu klubów, ich osiągnięcia i porównując je do aktualnego poziomu sportowego, można odnieść wrażenie, że zespoły zanotowały wyraźny regres, a ich aktualnie zajmowane miejsce, nie jest właściwe.

Drużyna z Blackburn praktycznie od początku istnienia jest związana z angielską ligą. W ponad stu czterdziestoletniej historii klubu, zespół trzykrotnie zdobywał mistrzostwo (1911/1912, 1913/1914, 1994/1995) oraz raz wicemistrzostwo (1993/1994). Prawdziwy renesans formy „Wędrowców”, miał miejsce w latach 90. XX wieku. Zespół zagrał w Lidze Mistrzów, a Alan Shearer dwukrotnie stał się najlepszym snajperem ligi w barwach Niebiesko-Białych.

Zespół z Nottingham na arenie europejskiej, jest znacznie bardziej utytułowany niż drużyna z Blackburn. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Nottingham Forest dominowało. Klub dwukrotnie okazał się najlepszy na Starym Kontynencie, zdobywając Puchar Europy w 1979 i 1980 roku. Tak spektakularnego wyniku zespół już nigdy nie powtórzył, notując na przestrzeni lat wyraźną obniżkę poziomu sportowego.

Wschodni akcent

W latach 60. kluby z Europy Środkowej z powodzeniem rywalizowały na arenie międzynarodowej. Wśród takich zespołów była drużyna ze Śląska – Polonia Bytom.

Zespół z Bytomia dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski (1954 i 1962). Pierwszy tytuł został zdobyty, gdy klub występował pod nazwą Ogniwo Bytom. Zmieniło się to już sezon po pierwszym mistrzostwie. Klub zmienił nazwę na Polonia i do dzisiaj występuje pod tą nazwą w rozgrywkach ligowych i pucharowych. We wspomnianych wcześniej latach 60., zespół oprócz mistrzostwa, reprezentował też Polskę za granicą. W 1965 roku zdobył Puchar Intertoto, pokonując w meczu finałowym SC Leipzig (aktualnie Lokomotive Leipzig), niestety rok wcześniej przegrał w finale z drużyną Slovnaft Bratysława.

Drużyna z Bratysławy również w tamtym okresie była mocnym zespołem. Wygrany Puchar Intertoto w latach 1963-1964, świadczył o sile tego klubu. W czasach bardziej współczesnych, drużyna mogła być znana kibicom jako Inter Bratysława. W sezonie 1999/2000 i 2000/2001, Inter był najlepszą drużyną Słowacji, zdobywając dwukrotnie mistrzostwo kraju. Dokładając do tego mistrzostwo Czechosłowacji zdobyte w 1959 roku, z pewnością drużyna jest jedną z bardziej utytułowanych, spośród państw byłego bloku wschodniego. Aktualnie obie drużyny – Polonia Bytom oraz Inter Bratysława, występują w niższych ligach.

Deklasacja

Niekwestionowanym mistrzem w NRD, było BFC Dynamo (Berliner FC Dynamo). Zespół z Berlina deklasował przeciwników w latach 80. na krajowym podwórku. Dziesięć zdobytych tytułów mistrza kraju (1979-1988), jest wyczynem trudnym do powtórzenia. Klub jako zdobywca tytułu, miał prawo startu w Pucharze Europy. Jak się okazało Dynamo występowało w Europie, bez większych sukcesów. Najlepszym rezultatem była 1/4 finału, gdzie po drodze eliminowali m.in. Ruch Chorzów czy Servette FC. W tych samych rozgrywkach odpadli w ćwierćfinale z późniejszym triumfatorem Nottingham Forest.

Klub aktualnie występuje w Regionalliga Nordost (czwarty poziom rozgrywkowy w Niemczech). W momencie transformacji systemowej przestał odnosić sukcesy, a głównym powodem był brak dofinansowań przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD.

Ważnym do odnotowania jest fakt, że większość zespołów z dawnego NRD, aktualnie prezentuje poziom sportowy uniemożliwiający rywalizację o najwyższe cele w Niemczech i Europie: FC Magdeburg, FC Carl Zeiss Jena, Hansa Rostock czy Dynamo Dresden (Drezno), występują w niższych ligach, nie mogąc nawiązać do sukcesów, jakie prezentowali w rozgrywkach NRD.

Polski Lwów

W latach przedwojennych, gdy Lwów należał do Polski, był miastem liczącym się w świecie futbolu. Pomimo że drużyna Pogoni nie odnosiła spektakularnych sukcesów na arenie międzynarodowej, to z perspektywy przywiązania do rodzimych rozgrywek, konieczne jest wspomnieć o polskiej drużynie. Zespół zdobył cztery tytuły mistrzowskie (1922, 1923, 1925 i 1926), będąc jednocześnie w tamtych czasach postrachem innych drużyn. Wraz z wybuchem wojny, drużynę rozwiązano. Przez lata lwowski klub nie istniał na piłkarskiej mapie, aż do 2009 roku, gdy nastąpiła reaktywacja. Do dziś zespół nie nawiązał do sukcesów sprzed lat. Aktualnie występuje w III lidze ukraińskiej (obwód lwowski).


Autor: Michał Pasek
Zdjęcia: Instagram, Wikipedia