Do rodziny Śląska Wrocław dołączyli właśnie zawodnicy blind footballu. Będą występowali w barwach wrocławskiego klubu. – To spełnienie naszych marzeń – mówi Robert Mkrtchyan, kapitan zespołu.

Śląsk Wrocław wziął pod swoje skrzydła zawodników blind footballu. Nowa sekcja WKS powstała w ramach współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym Niewidomych SPRINT, który prowadzi drużynę piłki nożnej dla niewidomych od 2010 roku. Teraz zespół zmieni nazwę na Śląsk Wrocław Blind Football oraz przyjmie herb i barwy klubu.

Zależy mi, żeby dostrzeżono, jak ważny to dla nas dzień. To nowy rozdział w naszej historii. Od dziś będziemy Śląskiem Wrocław. Od lat gramy z całą Europą i ciężko trenujemy, by być lepszym. Dziś dołączamy do Śląska i to przełomowy moment nie tylko dla nas, ale i całej dyscypliny – mówi Mikołaj Nowacki, trener Śląska Wrocław Blind Football.

Śląsk Wrocław będzie wspierać drużynę blind footballu w zakresie zarządzania i prowadzenia zespołu. Dodatkowo zapewnić ma także wsparcie organizacyjne oraz sprzęt sportowy dla zawodników i trenerów.

Śląsk Wrocław Blind Football

Śląsk Wrocław Blind Football to otwarcie nowego rozdziału w historii klubu. We Wrocławiu od lat robimy wszystko, by wydarzenia kulturalne i sportowe były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, nie tylko tymi związanymi z ruchem, ale i niedowidzących, z problemami ze słuchem. Cieszę się, że Śląsk myśli o takich sprawach i jest wrażliwym klubem, realizujący społeczną odpowiedzialność. To klub miejski i ważne, że takie pomysły wchodzą w życie. Jako prezydent Wrocławia jestem dumny i deklaruje wsparcie dla tego projektu. Mam nadzieję, że od dziś sekcja blind footballu na stałe zagości w naszym mieście – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Utworzenie sekcji dla niewidomych to kolejny krok Śląska w stronę osób z niepełnosprawnościami. WKS od lat współpracuje z Klubem Kibiców Niepełnosprawnych oraz Fundacją Katarynka, która zapewnia audiodeskrypcję dla niewidomych i słabowidzących w trakcie spotkań. Na meczach Trójkolorowych pojawia się także najwięcej osób z niepełnosprawnościami w skali całego kraju. To właśnie we Wrocławiu podczas majowego starcia z Piastem Gliwice w poprzednim roku, piłkarzy Śląska dopingowało aż 1074 osób z niepełnosprawnościami. Kibice z Wrocławia pobili wówczas rekordem świata. Poprzedni z 2015 roku również należał do nich.

Witam na pokładzie nowych członków Śląska! Wiem, jak dużo znaczy dla Was, że gracie z tym herbem na piersi. Dla nas również to zaszczyt, że od teraz dzielimy z Wami zielono-biało-czerwone barwy. Śląsk jest klubem bez barier, o czym świadczy chociażby bliska współpraca z Klubem Kibiców Niepełnosprawnych, bicie rekordów świata w liczbie osób niepełnosprawnych na trybunach oraz współpraca z Fundacją Katarynka, dzięki której osoby niedowidzące mogą słuchać relacji z naszych meczów – mówi Piotr Waśniewski, prezes Śląska Wrocław.

Wrocławscy zawodnicy blind footballu tworzą drugi (obok Wisły Kraków Blind Football) tak silny ośrodek do gry w piłkę nożną dla niewidomych. Obecnie drużyna składa się z 15 osób. Podczas meczu na boisku występuje pięciu piłkarzy (bramkarz plus czterech w polu). Wszyscy zawodnicy, z wyjątkiem bramkarza, noszą specjalne opaski przysłaniające oczy. Blind football to gra skupiona wokół dźwięku. Piłka ma w środku specjalne grzechotki, które pozwalają grającym zlokalizować jej położenie.

Gdy zaczynałem grać w blind football był to dla mnie kosmos. Jak pierwszy raz dostałem specjalną, „dzwoniącą” piłkę, którą gramy, było dziwnie. Dziś brzdęk naszej piłki to mój ulubiony dźwięk. Nie chodzi tylko o herb, koszulki i markę Śląska. Dzięki temu wiemy, że cierpimy na „zaletę wzroku”, nie wadę. Najważniejsze, żebyście to Wy widzieli, bo na Waszych oczach spełniamy nasze marzenia – mówi Robert Mkrtchyan, kapitan zespołu.

Śląsk Wrocław Blind Football

Okazją, by zobaczyć zawodników blind footballu w grze będą mecze Pucharu Polski i Ligi Europy Centralnej organizowane we Wrocławiu w dniach 4-5 maja. Na boisku przy ul. Kamiennogórskiej 16 zmierzy się ze sobą sześć zespołów z czterech krajów. Oprócz Śląska Wrocław Blind Football i Wisły Kraków Blind Football, w turnieju udział wezmą drużyny z Brna, Pragi, Wiednia i Budapesztu.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Krystyna Pączkowska / WKS Śląsk Wrocław