Latem, szczególnie w czasie fali tropikalnych upałów, ulgę niosą nie tylko kurtyny wodne, ale i zdroje publiczne. Dostarczana do nich woda jest zdatna do picia. We Wrocławiu takich zdroi jest kilka. Kolejny, przed kilkoma dniami, stanął przy Hydropolis.

Przy wrocławskim Hydropolis kilka dni temu stanął zdrój wodny. Można już z niego korzystać – nie tylko napić się, ale także nalać wody zwierzakowi czy napełnić butelkę. Woda, dostarczana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodne i Kanalizacyjne, jest zdatna do picia.

Mamy nadzieję, że dzięki nowym zdrojom mieszkańcy częściej będą wybierać wodę z kranu, zamiast butelkowanej. Nasza woda spełnia najbardziej rygorystyczne normy, jest bezpieczna, smaczna i zdrowa. Dodatkowo jej litr kosztuje ok. 1 grosz. To duża oszczędność dla naszego portfela, a także ulga dla środowiska, którego nie zanieczyszczamy plastikiem – powiedział portalowi wroclaw.pl Witold Ziomek, prezes MPWiK.

Nie jest to pierwszy publiczny zdrój we Wrocławiu. Punktów, w których można skorzystać z wody pitnej jest kilka. Znaleźć możemy je między innymi na placach: Grunwaldzkim, Dominikańskim, Solnym, Jana Pawła II a także na Rynku u wylotu ulicy Oławskiej.

Zdroje pojawiły się na ulicach miasta i służą mieszkańcom od 2012 roku. Niedawno przeszły przegląd i część z nich została poddana modernizacji. Jako pierwszy odnowiony został zdrój na placu Solnym.

Zdroje we Wrocławiu mają więc nie tylko przypominać i pomagać w dbaniu o zdrowie (własne i swoich pupili), ale także o środowisko. Nawadnianie się w czasie upałów to podstawa. Jeśli dodatkowo udaje się to bez konieczności kupowania napoi w plastikowych butelkach, możemy być pewni, że będzie to miało pozytywny wpływ nie tylko na naszą kieszeń.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: Karolina Stachera