O tym, że studenci Uniwersytetu Wrocławskiego mają talent i rozwijają swoje pasje przekonaliśmy się podczas I FeTy Studenckiej. Jedną z „supermocy”, prezentowanych podczas wydarzenia były tańce historyczne w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego UWr. Teraz będzie okazja, by zapoznać się bliżej z ich zdolnościami. Zespół Tańca Dawnego wystąpi bowiem z nowym spektaklem – „O królewiczu co ślusarza potrzebował” – w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Premiera już 20 września o godzinie 19:00 w Oratorium Marianum. Wstęp wolny.

Zespół Tańca Dawnego działa na Uniwersytecie Wrocławskim od 2010 roku jako zespół artystyczny wpisany do rejestru uniwersyteckich organizacji studenckich. Tworzą go młodzi ludzie – studenci i absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego, a także innych wrocławskich uczelni –  których połączyła pasja do tańca oraz fascynacja kulturą minionych epok.

Zespół Tańca Dawnego UWr, Dni Fantastyki 2019, taniec dawny, taniec historyczny, taniec

Na repertuar Zespół Tańca Dawnego składają się tańce epoki średniowiecza i renesansu, największą uwagę zespół koncentruje jednak na tańcach barokowych. Tancerze w epokowych strojach prezentują swoje zdolności podczas warsztatów, festiwali czy pokazów, a także podczas gościnnych występów na uroczystościach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zespół Tańca Dawnego

Zespół Tańca Dawnego wkrótce wystąpi także w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Ich nowym spektakl – O królewiczu co ślusarza potrzebował – to wariacja znanego nam z baśni motywu o uwięzionej w wieży królewnie. W miejsce królewny, w wieży uwięziony zostanie jednak książę. Jednocześnie będzie to także prezentacja historycznych tańców z epoki renesansu – w oryginale, jak i w autorskich wariacjach zespołu.

Czy każdy książę jest odważny i pewny siebie? Co się stanie, gdy nieoczekiwanie dla niego sprawy przybiorą zły obrót? Czy księżniczki będą w stanie uratować księcia?

Zespół Tańca Dawnego UWr

Premiera będzie miała miejsce w Oratorium Marianum, 20 września o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Więcej informacji o spektaklu znajduje się na stronie wydarzenia.

Więcej informacji o samym zespole można znaleźć na stronie uniwersyteckiej lub ich fanpage’u.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie główne: materiały Zespołu Tańca Dawnego
Zdjęcia: materiały Zespołu Tańca Dawnego; Nowe Dziennikarstwo/ Ola Sopuch; grafika ze strony spektaklu „O królewiczu co ślusarza potrzebował”