Kilka lat temu donGURALesko rapował „Betonowe lasy mokną”. Patrząc na współczesny miejski krajobraz, epitet z tego wersu wcale tak nie dziwi. Szare blokowiska i monumentalne osiedla wyparły naturę – nie zapominajmy jednak jak ważna jest obecność zielonych płuc w naszym życiu.

Rozwój wielkich miast i postępująca urbanizacja poskutkowały wycinką milionów drzew, które są dziś w wielu miejscach pomniejszym elementem krajobrazu. Lasy zastąpione zostały przez blokowiska, sklepy i fabryki. Drzewa i roślinność są jedynymi organizmami, które są w stanie wyprodukować tlen. 26 kwietnia obchodzimy Dzień drzewa, święto które ma na celu uświadomić nam jak ważna jest ich obecność w naszym życiu.

Cały świat sadzi drzewa

Pod koniec kwietnia w wielu krajach na całym świecie tysiące osób sadzi nowe drzewa. Akcja ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych – jej inicjatorem był Julius Sterling Monson, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz gubernator Nebraski.  Amerykanin był również miłośnikiem i znawcą przyrody – już w 1872 roku zwrócił się z prośba do swoich rodaków, aby ci 10 kwietnia posadzili chociaż jedno drzewo. Apel spotkał się z ogromnym entuzjazmem; wówczas Amerykanie zasadzili ponad milion drzew. Z każdym rokiem mieszkańcy tego kraju kontynuowali poszerzanie zielonych płuc Ameryki – obecnie corocznie w drugą niedzielę kwietnia obchodzony jest Arbor Day.

Akcja do Europy dotarła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że co roku w każdym kraju członkowskim obchodzony będzie Dzień Drzewa.

Zielone płuca Wrocławia

Dzień Drzewa obchodzony jest również w Polsce, od 2002 roku. Święto to jest nie tylko (ale przede wszystkim) okazją do posadzenia nowych drzew, jak i również do nabycia wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii. W tym roku we Wrocławiu mieliśmy już okazję, aby zwiększyć liczbę drzew – 13 kwietnia w Parku Mamuta na Oporowie mieszkańcy posadzili aż 200 nowych drzew. Im więcej tym lepiej, a Dzień Drzewa tylko zachęca do powiększenia tej liczby. Wymaga to trochę pracy i można się ubrudzić, ale wysiłek z pewnością się opłaci. A przy pracy zawsze można posłuchać…


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcie: pixabay.com