Dużymi krokami zbliża się jedna z największych imprez filmowych. Rozdanie Złotych Globów już w ten weekend. Czym zaskoczy nas tegoroczna ceremonia?

Znów będziemy mogli podziwiać wystrojone gwiazdy na czerwonym dywanie, nowe filmy i seriale oraz trzymać kciuki za naszych idoli. Nagrody przyzna Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. 75. gala wręczenia Złotych Globów 2018 odbędzie się w hotelu Beverly Hilton w Beverly Hills w niedzielę – 7 stycznia. Jak zwykle czeka nas wiele atrakcji. Prowadzącym tym razem będzie Seth Meyers. Statuetki będą wręczać m.in.: Halle Berry, Tom Hanks, Hugh Grant, Penelope Cruz, Emma Watson czy Ricky Martin. Wiemy też, że nagrodę za całokształt twórczości ma otrzymać Oprah Winfrey.

Najwięcej nominacji w kategoriach filmowych, bo aż siedem otrzymał „Kształt wody” Guillermo del Toro, a wśród seriali, sześć nominacji, „Wielkie kłamstewka”.

Z kolei „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagha – o historii matki, która żąda odnalezienia i ukarania zabójców swojej córki (w polskich kinach od 2 lutego) oraz „Czwarta władza” Stevena Spielberga – thriller o dziennikarzach „Washington Post”  otrzymały w kategorii najlepszy film po sześć nominacji. Cztery nominacje dostał film „Lady Bird”, opowieść o trudnej relacji między córką a matką. Po kilka nominacji otrzymały również m.in. „Dunkierka”, „Uciekaj”, „I, Tonya” czy „Wszystkie pieniądze świata”.

Wśród wyróżnionych aktorów, mających szansę na nagrodę w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka znaleźli się m.in.: Tom Hanks, Gary Oldman, Danie Day-Lewis, Hugh Jackman, Steve Carell, Meryl Streep, Jessica Chastain, Helen Mirren, Judi Dench czy Emma Stone. W tym roku pojawi się również polski akcent. W kategorii najlepsza animacja nominowany „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana konkurować będzie z: „Coco”, „Dzieciak rządzi”, „The Breadwinner” i „Fernando”.

Na takiej gali nie może się jednak obejść bez skandalu. Aktorki i prezenterki zapowiedziały czarny protest i zamierzają przyjść na ceremonię ubrane na czarno. To bunt przeciwko molestowaniu i nadużyciom na tle seksualnym w Hollywood. Do kobiet mają dołączyć również mężczyźni. Dwayne Johnson potwierdził, że w geście solidarności z kobietami będzie ubrany na czarno.

Gdzie oglądać? Niestety prawa do transmisji ma amerykańska telewizja NBC, która nie udostępnia jej online w naszym kraju. Tegoroczną edycję będzie można zobaczyć  na Facebooku i na Instagramie. Transmisja nie obejmie niestety całego wydarzenia, a jedynie początek.

W zeszłym roku imprezę transmitował serwis Twitter. Wideo na żywo pojawi się na oficjalnym profilu Golden Globes. Gala rozpocznie się w niedzielę 7 stycznia 2018 roku ok. godziny 24:00 polskiego czasu.

 


Autor: Adrianna Machalica