To już szósta edycja Złotych Kurczaków – nagrody dla twórców polskiego komiksu niezależnego. Rozdanie nastąpi w sobotę 16 lutego o godz. 20:00 w FANDOMie (plac Grunwaldzki 6) na wrocławskim Manhattanie. Przed galą będzie można zaopatrzyć się w nowe komiksy oraz porozmawiać z ich twórcami.

Złote Kurczaki to przedsięwzięcie, które wylęgło się 18 stycznia 2014 roku w głowach ludzi związanych z Wydawnictwem Bazgrolle: Fila i XNDRa. Impreza miała wypełnić lukę między odbywającą się z końcem marca Bydgoską Sobotą z Komiksem a początkiem października, kiedy to rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Dziś Złote Kurczaki uznawane są za jedną z najważniejszych polskich nagród komiksowych.

Statuetki Złotych Kurczaków zostaną przyznane w 6 kategoriach: SCENARZYSTA, RYSOWNIK, KOMIKS, ZIN, DEBIUT i OKŁADKA. W tym roku każda statuetka z danej kategorii będzie fundowana przez inne wydawnictwo komiksowe. Sponsorem nagród pieniężnych dla laureatów 6. edycji jest sieć restauracji KFC, a laureaci kategorii Rysownik oraz Debiut otrzymają dodatkowo produkty firmy Wacom, która również wsparła organizatorów.

Złote Kurczaki 6, komiks, nominowani, scenarzysta

Złote Kurczaki 6, komiks, nominowani, rysownik

Złote Kurczaki 6, komiks, nominowani Złote Kurczaki 6, komiks, nominowani, zin

Złote Kurczaki 6, komiks, nominowani, debiut

Złote Kurczaki 6, komiks, nominowani, okładka

Zwycięzcę wybierze jury w składzie: Jakub Górecki, Agnieszka Jamroszczak, Tomasz Leśniak, Andrzej Nowak i Wojciech Stefaniec.

Złote Kurczaki 6, komiks, jury

Rozdaniu statuetek towarzyszą przygotowane przez organizatorów atrakcje. W tym roku w programie:

Złote Kurczaki 6, komiks, program, 2019

Ponadto, wystawa komiksowa Mateusza Wiśniewskiego i Łazura MIAZMA, zbiory figurek z dzieciństwa (i nie tylko) od Dziadostwa. Oprócz kiermaszu komiksów także free comicbook place, czyli specjalne stoisko z darmowymi komiksami. Każdy może przygarnąć to, co przypadnie mu do gustu, ale także podzielić się swoimi skarbami i przynieść komiksy, których już nie chce lub które tylko zalegają na półkach. Na stanowisku firmy Wacom będzie można testować sprzęty dla grafików i ilustratorów. Pojawią się także Tatuarnicy, którzy na żywo będą tatuować wszystkich zainteresowanych.

Nie zabraknie również uczty dla podniebienia. Dla wszystkich spragnionych, kawę będzie robił mistrz świata w parzeniu kawy Aeropressem – Filip Kucharczyk, założyciel Cafe Targowa oraz palarni kawy FIga Coffee. Uczestników imprezy, dzięki ekipie z browaru CZEŚĆ BRAT!, czeka także mini festiwal piwa.

Po gali rozdania Złotych Kurczaków organizatorzy przygotowali również kurczakowe AfterParty, którego oprawę audiowizualną przygotuje DJ TeO aka KHALED.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcia: oficjalna strona wydarzenia; materiały organizatora