Animacja, która podbiła świat. Polsko-brytyjska produkcja w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana „Twój Vincent” otrzymała nominację do Złotych Globów.

Kim był Vincent van Gogh? Niewiele możemy powiedzieć o życiu, a także o jego tajemniczej śmierci. Na próbie rozwikłania tej zagadki skupia się „Twój Vincent” – pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja, która powstała dzięki ręcznie malowanym płótnom. Nad ich powstaniem pracowało 125 malarzy, używając tej samej techniki, którą stosował główny bohater filmu.

Zdjęcia kręcone były w Londynie i we Wrocławiu. Współproducentami projektu są: Centrum Technik Audiowizualnych oraz Dolnośląski Fundusz Filmowy. Premierowy pokaz odbył się na Festiwalu w Annecy zdobywając nagrodę publiczności, a w Szanghaju jako najlepszy film animowany.

„Twój Vincent” (ang. „Loving Vincent”) po pierwszych sukcesach pojawił się na polskich ekranach, dokładnie 6 października. Ale jego sukces stał się międzynarodowy – klika nominacji, wygrany „Oscar naszego kontynentu”, czyli Europejska Nagroda Filmowa. Teraz ten wybitny obraz otrzymał nominację do Złotych Globów, jednej z najważniejszych odznak filmowych na świecie. Czy wygra? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 8 stycznia 2018 roku.

Jakby tego było mało, „Twój Vincent” znalazł się wśród ponad dwudziestce filmów animowanych, które powalczą o Oscara. Wręczenie statuetek 90. już Gali Oscarowej w marcu przyszłego roku. Gratulujemy i trzymamy kciuki! Oby więcej takiej arcydzieł pojawiało się w polskiej kinematografii.


Autor: Karolina Szachniewicz