Najsłynniejszy astrofizyk i kosmolog. Od lat zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Stephen Hawking zmarł 14 marca, miał 76 lat.

– Stałem się prawdopodobnie najbardziej znanym naukowcem na świecie. Częściowo dlatego, że naukowcy, oprócz Einsteina, nie są znani jak gwiazdy rocka, a częściowo dlatego, że pasowałem do stereotypu niepełnosprawnego geniusza – powiedział Stephen Hawking.

Stephen Hawking ur. 8 stycznia 1942 roku w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. Był kosmologiem, fizykiem i astrofizykiem. Studiował na Uniwersytecie Cambridge, gdzie później wykładał do 2009 roku. Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracowali twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga. Stephen Hawking napisał niezliczone ilości rozpraw naukowych, otrzymał 12 honorowych tytułów naukowych, a w 1989 roku został odznaczony przez królową Elżbietę II Orderem Towarzyszów Honoru. Z okazji 60. urodzin wyruszył w podróż specjalnie skonstruowanym balonem. Natomiast w 2012, z okazji 70 urodzin, był gościem honorowym otwierającym letnie igrzyska paraolimpijskie w Londynie. Hawking był również autorem licznych książek i publikacji. Jednak największą sławę przyniosła mu „Krótka historia czasu” wydana w 1988 roku, która trafiła na listę światowych rekordów Guinness’a, jako najdłużej utrzymująca się pozycja na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii – znajdowała się na niej 5 lat.

– Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku po śmierci naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem, którego spuścizna przetrwa wiele lat – napisały jego dzieci Lucy, Robert i Tim w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Press Association.

Stephen Hawking był dwukrotnie żonaty. W lipcu 1965 roku poślubił studentkę Jane Wilde. Mieli troje dzieci: Roberta, Lucy i Timothy’ego. W 1990 roku Hawking rozwiódł się z Wilde, a pięć lat później poślubił pielęgniarkę Elaine Mason. To właśnie jej były mąż opracował elektroniczny syntezator mowy, który pozwalał Hawkingowi komunikować się. Hawking i Mason rozwiedli się w 2007 roku.

Lekarze wykryli  u naukowca stwardnienie zanikowe boczne w trakcie, gdy studiował. Nie dawali mu wielu szans na przeżycie, a jednak był najdłużej żyjącym pacjentem z tym schorzeniem. Choroba nie pozwoliła mu zapomnieć o nauce, a wręcz jeszcze bardziej go do tego motywowała.

– Miałem pełne i satysfakcjonujące życie – napisał w swoich pamiętnikach Hawking. – Wierzę, że niepełnosprawni powinni koncentrować się na rzeczach, których nie ogranicza ich upośledzenie.

W 2014 roku ukazał się film „Teoria wszystkiego” opowiadający historię Stephena Hawkinga – rozwoju jego choroby, małżeństwa z Jane, a w końcu rozpadu związku. W naukowca wcielił się Eddie Redmayne, nagrodzony za tę rolę Oscarem oraz Złotym Globem.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: flickr.com