13 listopada zmarła aktorka teatralna, estradowa, filmowa oraz telewizyjna – Alina Janowska. O śmierci poinformował prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz. Artystka miała 94 lata i zmagała się z Alzheimerem.

Alina Janowska urodziła się 1923 roku w Warszawie. Podczas wojny, za pomaganie Żydom, spędziła 9 miesięcy na kobiecym oddziale Pawiaka. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką w 8. Kompanii Batalionu „Kiliński” w Śródmieściu. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w 1946 roku w łódzkim Teatrze Syrena. Zagrała w pierwszym powojennym filmie – „Zakazane piosenki”.

Znana też z filmów: „Skarb”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Dulscy”, „Rozmowy kontrolowane”, czy seriali: „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”, „Czterdziestolatek”, „Lalka”, „Złotopolscy”.

Dzięki niej powstało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Gniazdo”, które organizuje zajęcia pozalekcyjne, a także wyjazdy na ferie i wakacje.

Ostatni raz pojawiła się publicznie w 2013 roku, kiedy to obchodziła jubileusz pracy artystycznej podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Podczas choroby opiekował się nią mąż, słynny szermierz i mistrz olimpijski Wojciech Zabłocki. Miała troje dzieci.


Autor: Oliwia Rybiałek