Ikona kina lat 50. i 60. – Doris Day – amerykańska aktorka i piosenkarka zmarła 13 maja 2019 roku w swoim domu Carmel Valley w Kalifornii. Miała 97 lat.

Nie żyje amerykańska aktorka i piosenkarka Doris Day. Informację o śmierci aktorki podała w poniedziałek (13 maja) jej fundacja – Doris Day Animal Foundation.

– Była, jak na swój wiek, w doskonałym zdrowiu fizycznym aż do niedawna, kiedy zachorowała na ostre zapalenie płuc – podała informację na swojej stronie jej fundacja.

Doris Day (właściwie Mary Ann Von Kappelhoff) urodziła się 3 kwietnia 1922 roku w Cincinnati. Swoją karierę zaczynała jako piosenkarka w 1940 roku w zespole Boba Crosby’ego, później popularność zyskała podczas wspólnych występów z Frankiem Sinatrą i zespołem Artiego Shawa. Jej kinowy debiut miał miejsce w 1948 roku w filmie Romans na pełnym morzu. Znana była głównie z komedii romantycznych, w których grała u boku takich aktorów jak m.in. Cary Grant, Clark Gable, Rock Hudson czy Rod Taylor. Rozgłos zyskała dzięki wykonaniu piosenki Que sera, sera w dziele Alfreda Hitchcocka Człowiek, który wiedział za dużo (1956 r.). Utwór został nagrodzony Oscarem za najlepszą oryginalną piosenkę. Sławę przyniosła jej również piosenka Perhaps, perhaps, perhaps z filmu Roztańczony buntownik (1992 r.).

Swoją jedyną w karierze nominację do Oscara dla aktorki pierwszoplanowej otrzymała za rolę w Telefonie towarzyskim (1959 r.). W późniejszych latach aktorka angażowała się w działania na rzecz ochrony praw zwierząt, zakładając fundację Doris Day Animal Foundation. Aktorka byłą czterokrotnie zamężna. Miała jednego syna, który zmarł w 2004 roku.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: Instagram