W ubiegły poniedziałek, 22 stycznia, zmarła amerykańska pisarka, Ursula Kroeber Le Guin. Autorka serii Ziemiomorze i Ekumena pozostawiła trójkę dzieci i czwórkę wnucząt. Miała 88 lat. Informację o jej śmierci opublikowała za pośrednictwem Twittera jej rodzina.

Najbardziej znana jest z książek o tematyce fantastycznej – cyklu Ziemiomorze i Ekumena (zwanego także cyklem Hain). Jednak Le Guin często podkreślała w wywiadach, że nie lubi szufladkowania. Pisała również eseje, krytyczne opracowania, artykuły naukowe na temat fantastyki, a także poezję i książki dla najmłodszych. Jej książki osiągnęły wielomilionowe nakłady i przetłumaczono je na ponad 40 języków.

Urodziła się w 1929r. w Berkeley, w Kalifornii. Jej ojciec, Alfred L. Kroeber, był znanym antropologiem kulturowym, a matka Theodora Kroeber pisarką i badaczką indiańskiego folkloru. Co ciekawe, Le Guin miała polskie korzenie. Jej pradziadkiem był Ludwik Stanisław Kraków, który po powstaniu styczniowym wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Zadebiutowała w 1966r. powieścią „Świat Rocannona”, który zapoczątkował cykl Hain. Natomiast największą popularność przyniosła jej książka „Lewa ręka ciemności”, za którą w 1969 roku przyznano jej aż dwie nagrody – Hugo i Nebula. W 1997r. znalazła się w finale kandydatów do Nagrody Pulitzera za „Searoad”. W sumie otrzymała aż 48 nagród i dwie nominacje.

W wielu utworach Le Guin widoczne było jej zamiłowanie do nauk społecznych, w szczególności socjologii i antropologii. Wprowadziła do literatury fantasy i science fiction wątki feministyczne, skupiała się na kulturze społeczeństw i poruszała temat przydzielonych ról płci. Sama była aktywistką w ruchach feministycznych. Otwarcie krytykowała komercję i nagradzanie najlepiej sprzedających się powieści.

Jej śmierć wstrząsnęła nie tylko fanami, ale i autorami fantasy.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: Marian Wood Kolisch/ Oregon State University/ Flickr