Częściej i dalej – to obiecuje urząd miasta w koncepcji nowego programu autobusowego dla Wrocławia. Co będzie się w nim zawierało?

Lepszy kurs do schroniska

Powstanie nowa linia 143 z Lipy Piotrowskiej do pętli na Oporowie. Dodatkowo zostanie zwiększona częstotliwość autobusu 140 od ul. Kwiskiej do ul. Ślazowej. Będzie on kursował w dni robocze co pół godziny przez cały dzień. Ułatwi to na pewno podróż do schroniska przy ul. Ślazowej 2.

Wydłużenie linii na Maślicach

W III kwartale 2019 roku mieszkańcy Maślic doczekają się wydłużenia linii 127, która trasę będzie kończyła przy ul. Koziej, a nie jak do tej pory, na przystanku Kozanów. Inną, przedłużoną linią będzie 144. Dotąd autobus zatrzymywał się na pętli przy ul. Kamieńskiego, a już niedługo docierać będzie aż do przystanku Polanowice. Dodatkowo planowane jest również skierowanie wybranych kursów linii 147 do ul. Bierutowskiej.

Rewolucje na Jagodnie

Ułatwienia komunikacyjnego doczekają się w końcu mieszkańcy Jagodna. Przedłużony zostanie kurs autobusu 110. Obecnie kursuje między przystankami Iwiny (Pętla) – Dworzec Główny (Stawowa), a już od 1 marca docierać będzie do Galerii Dominikańskiej. Inwestycją wartą uwagi jest wydłużenie linii 145. Autobusy nie będą kończyć trasy na Tarnogaju i Gaju, ale dojeżdżać będą aż do Jagodna, co ułatwi komunikację mieszkańcom m.in. Małej Toskanii. Po przebudowie ul. Buforowej powstanie fragment czteropasmowej drogi (od wiaduktu do skrzyżowania z Konduktorską), nowy wiadukt kolejowy pod cztery linie torowisk, rondo oraz rezerwa pod tramwaj do skrzyżowania z ul. Kajdasza. Ponadto powstaną nowe ścieżki rowerowe, chodniki, sygnalizacja świetlna zostanie wpięta do systemu ITS, pojawi się także oświetlenie w technologii LED. Powstaną także nowe przystanki autobusowe po obu stronach ronda (skrzyżowanie Konduktorskiej, Malinowskiego, Brzozowej, Kajdasza, Sarniej). Mieszkańcy Jagodna niedługo będą mogli również skorzystać z parkingów „Parkuj i jedź” oraz rozbudowy miejskiego roweru (stacje przy ul. Konduktorska/Buforowa, Jagodzińska/Buforowa, Vivaldiego/Buforowa).

Nowa linia na Lipie Piotrowej

Mieszkańcy Lipy Piotrowej już jesienią będą mogli podróżować nową linią autobusową 143 do pętli na Oporowie (po drodze będzie możliwość przesiadki na węźle „Kwiska”).

Pozostałe zmiany

Pasażerów czeka również zwiększenie częstotliwości kursów na linii 114 między Bieńkowicami a Galerią Dominikańską (do 7,5 minut), a także dostarczenie ok. 50 nowych autobusów przez Mercedesa już jesienią.

Jeden bilet na wszystkie linie

Miasto zdecydowało zlikwidować bilety jednorazowe na linie pospieszne i nocne, a także bilety na linie podmiejskie. Zastąpi je bilet jednorazowy na wszystkie linie: normalny 3,40 zł, ulgowy 1,70 zł. Projekt uchwały zostanie przekazany na sesję Rady Miasta 21 marca. Po zgodzie radnych zmiany zaczną obowiązywać od 1 września. Ceny biletów okresowych imiennych również zostaną obniżone:

  1. 30-dniowego na wszystkie linie z 98 zł na 90 zł,
  2. 60-dniowego na wszystkie linie ze 180 zł na 170 zł,
  3. semestralnego na dwie dowolne linie z 250 zł na 230 zł,
  4. 30-dniowego aglomeracyjnego na wszystkie linie z 86 zł na 72 zł.

Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: mat. prasowe