Cyjanometr to urządzenie do  pomiaru czystości powietrza. W środę przy ul. Juliot-Curie obok gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej pojawił się taki właśnie przyrząd. „Pomnik niebieskości nieba” jest autorstwem Martina Bricelij Baragi w ramach Przeglądu Sztuki Współczesnej.

W dniach 17-21 maja trwało Bienalle Wro 2017, które stanowi główne forum sztuki nowych mediów w Polsce. W tym roku głównym hasłem przewodnim był „Draft Systems” i to właśnie pod tym mottem do lipca będą trwały wystawy.  Fraza ta jest silnie związana ze złożonością i niestabilnością różnych systemów porządkujących świat.

Na tegoroczną wystawę napłynęło ponad 1300 zgłoszeń. Wśród nich szczególną uwagę zwraca Cyjanometr. Jest to urządzenie zainspirowane oryginalnym przyrządem stworzonym przez szwajcarskiego naukowca Horace-Benedicta de Saussure’a ponad 250 lat temu.

W 2016 roku pierwszy taki Cyjanometr został wybudowany  w Lublanie. Stanął na jednej z głównych ulic miasta, które nosiło nazwę: Zielonej Stolicy Europy 2016. Dziś takie urządzenie można zobaczyć obok Uniwersyteckiej Biblioteki.

Co ono robi? Otóż każdy może zmierzyć jakość powietrza i pochodzenie jego zanieczyszczeń, czy też wizualizować dane o kolorze nieboskłonu (ma aż 53!). Dane, które dokumentują zmiany w środowisku są zbierane na stronie internetowej projektu. Cyjanometr będzie stał we Wrocławiu do 18 maja 2018 roku.


Autor: Aleksandra Hajduk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWędrówki studentów
Następny artykułZaginiony student
Materiały redakcyjne, tworzone wspólnie oraz pojedyncze materiały przygotowane przez studentów Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, którzy nie współpracują regularnie z "Nowym Dziennikarstwem".