„Jeśli oszczędzamy, to nie na filmach” – taka deklaracja organizatorów padła podczas konferencji zapowiadającej Międzynarodowy Festiwal Filmu Nowe Horyzonty. Choć trzynasta edycja nie ma już tytularnego sponsora, to nie traci wigoru i od 26 lipca do 5 sierpnia dostarczy do Wrocławia kino światowej klasy. 

Nie tylko premiery, ale i prapremiery pojawią się podczas trzynastej odsłony festiwalu organizowanego w Nowych Horyzontach. Między 26 lipca a 5 sierpnia pokazanych zostanie ponad 225 filmów z przeszło 50 krajów. Pod hasłem Kino Sztuka Wyjścia do Wrocławia zostały sprowadzone najciekawsze pozycje polskiego i światowego kina, w tym 15 filmów z tegorocznego festiwalu w Cannes. Organizatorzy poszukują w nich niecodziennych narracji i nietuzinkowego spojrzenia na świat. Nie zabraknie więc filmów, które w kraju zostaną pokazane po raz pierwszy – tych będzie aż 147.

– Postanowiliśmy w tym roku dać widzom więcej filmów, więcej seansów, których będzie ponad 600 oraz prapremiery, w tym trzy światowe – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Pieńkowski. 

Nie ma jednak róży bez kolców i festiwal bez tytularnego sponsora nie jest już tak ekspansywny. W tym roku zabraknie pokazów na rynku i festiwalowej plaży, których organizacją zajmował się sponsor. Jednak jak przyznaje Marcin Pieńkowski:

– Jeżeli zobaczą państwo jakość tych filmów i to, co udało nam się ściągnąć choćby z festiwalu w Berlinie czy Cannes, to po prostu na czym jak na czym, ale na filmach nie oszczędzaliśmy. Jeżeli mieliśmy gdzieś szukać oszczędności to nie w programie filmowym, bo to jest serce, dusza festiwalu Nowe Horyzonty. 

Kinowy świat we Wrocławiu

Imprezę otworzy film Kafarnaum od Nadine Labaki. Opowieść o tułaczce chłopca z Bejrutu została nagrodzona w Cannes i doceniona przez krytyków filmowych na całym świecie. W Polsce będzie to debiut tej produkcji. Imprezę zakończy inny doceniony w Cannes film – Szczęśliwy Lazarro od Alice Rochwacher, która zdobyła dzięki niemu nagrodę za najlepszy scenariusz. Będzie to film zaangażowany społecznie, choć realiami zbliżający się ku wątkom mistycznym.

Pomieszanie współczesności ze średniowieczem to niecodzienna narracja, jaką szykuje nam Szczęśliwy Lazarro

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty uczestniczyć będzie 12 filmów. Powalczą one o 15 tysięcy euro nagrody. Wśród pozycji znajdują się dwie polskie produkcje: Fuga autorstwa Agnieszki Smoczyńskiej (Córki Dancingu) oraz Moja Polska Dziewczyna duetu Ewa Banaszkiewicz oraz Mariusz Dymek. Zwycięzcę wybierze międzynarodowe jury złożone z krytyków filmowych jak i laureatów ubiegłorocznych edycji.

Fuga jest thrillerem psychologicznym opowiadającym o kobiecie, która straciła pamięć

Lista filmów biorących udział w konkursie:

 • Cocote – reż. Nelson Carlo de Los Santos Arias, Dominikana, Argentyna, Niemcy
 • Dzicy chłopcy / The Wild Boys / Les garçons sauvages – reż. Bertrand Mandico, Francja
 • Fuga / Fugue – reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska, Czechy, Szwecja
 • Holiday – reż. Isabella Eklöf, Dania, Holandia, Szwecja
 • Ładunek / Teret / The Load – reż. Ognjen Glavonić, Serbia, Francja, Chorwacja, Iran, Katar
 • Łóżko / La cama / The Bed reż. Mónica Lairana, Argentyna, Brazylia, Holandia, Niemcy
 • Milla – reż. Valérie Massadian, Francja, Portugalia
 • Moja polska dziewczyna / My Friend the Polish Girl – reż. Ewa Banaszkiewicz, Mateusz Dymek, Wielka Brytania,Polska
 • My, zwierzęta / We the Animals – reż. Jeremiah Zagar, USA
 • Powrót / The Return – reż. Malene Choi Jensen, Danmark
 • Siedzący słoń / Da xiang xi di er zuo / An Elephant Sitting Still – reż. Hu Bo, Chiny
 • Umarły i inni / Chuva é cantoria na aldeia dos mortos / The Dead and the Others – reż. João Salaviza, Renée Nader Messora, Portugalia

Wielka impreza

Festiwal Nowe Horyzonty podzielony będzie na kilka sekcji. Gala to miejsce na filmy wyróżnione podczas Berlinale, festiwalu w Cannes czy Sundance. Pojawi się tam między innymi, po raz pierwszy w Polsce, Jeszcze dzień z życia – animacja traktująca o wyprawie Ryszarda Kapuścińskiego do Iranu. Mistrzowie to selekcja najciekawszych pozycji od twórców znanych wrocławskiej publiczności. Z kole w sekcji Odkrycia nie zabraknie odważnych propozycji z różnych zakątków świata – kina hinduskiego czy islandzkiego.

Poza tym na festiwalu pojawią się także bloki tematyczne. Ale kino + zaprezentuje przegląd światowych produkcji. Podczas MOICO Nocne Szaleństwo głównym celem będzie pokazywanie filmów przekraczających różnego typu granice – jak chociażby Piercing Nicolasa Pesce z Mią Wasikowską w roli głównej. Tegorocznym tematem Trzeciego Oka jest Girlhood – dorastanie młodych kobiet, które same portretują swoje przejście z dziewczyńskości ku dorosłemu światowi. Dla fanów bardziej artystycznych wizji polecany jest Front Wizualny – tam znajdą tam pozycje z pogranicza sztuki i eksperymentu kinowego, jak chociażby Lek i Psy Andrew Kottinga. Przy współpracy funduszy norweskich i islandzkie będzie można zobaczyć kino z cyklu Oslo/Reykjavik – produkcje z północy Europy, m.in. wyróżnione podczas Sundance I oddychaj normalnie Ísold Uggadóttir.

Nie tylko Nowe Horyzonty

W tym roku do współpracy przy festiwalu włącza się także Dolnośląskie Centrum Filmowe, w którym odbędzie się część pokazów. Poza filmami będzie można także spotkać się z twórcami książek, na bazie których powstały produkcje. Fanów literatury ucieszy spotkanie  z laureatami literackiej nagrody Booker: Olgą Tokarczuk i jej tłumaczkami – Jennifer Croft i Antonią Lloyd-Jones. Dodatkowo zostanie zorganizowany klub festiwalowy – w tym roku będzie to Arsenał. To tam będzie można obejrzeć Bestię z 1917 roku z muzyką na żywo graną przez Włodzimierza Pawlika. Pod hasłem Taste, that’s why będzie można posłuchać tam rozmaitych gatunków muzycznych granych przez wykonawców z różnych części świata. Wstęp do Arsenału na czas trwania festiwalu jest bezpłatny.

Jak kupić bilet?

Na tej stronie od 17 lipca, dokładnie o 12:00 rozpocznie się sprzedaż biletów za pośrednictwem internetu. O tej samej porze będzie można nabyć je stacjonarnie w kasach kina Nowe Horyzonty. Nie można kupić już karnetów uprawniających do wstępu na całą imprezę. Najwięcej zapłacimy za bilety inauguracji i końca gali oraz bilety na blok filmów Galowych – 24 złote. W innym przypadku ceny różnią się w zależności od wydarzenia, a ich cena maleje do 17 złotych, jeśli zdecydujemy się zakupić wejściówki na 20 i więcej filmów. Pełny cennik znajdziecie tutaj. W przypadku osób posiadających karnety, brama wstępu do internetowej rejestracji otworzy się o godzinie 8:30 każdego dnia festiwalu.


Autor: Michał Mielnik
Zdjęcia: Materiały organizatora