Organizatorzy ogłosili dziś program 53. edycji międzynarodowego festiwalu Wratislavia Cantans. Z myślą o stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości, motywem przewodnim występów będzie wolność. Uczta dla koneserów muzyki klasycznej potrwa od 7 do 16 września.

Festiwal oratoryjno-kantatowy rozpocznie się w tym roku od wersji koncertowej “Króla Rogera” Karola Szymanowskiego. Opera porusza temat konfliktu między racjonalnością a instynktem. Do wykonania zaproszono polskich solistów (m.in. Mariusza Kwietnia i Arnolda Rutkowskiego) oraz chóry Narodowego Forum Muzyki – męski i chłopięcy.

– Drugi dzień festiwalu będzie bardzo polski – powiedział Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu.

Organizatorzy zwracają uwagę na operę “Duchowa Stolica Polski” z muzyką Marcina Józefa Żebrowskiego, który mieszkał na Jasnej Górze.
Jednym z najciekawszych występów może być również “Madame Curie”, mówiąca o losach polskiej fizyczki.
– To dla nas bardzo ważna opera – mówił dyrektor generalny Wratislavii Cantans. – Mówi o niezwykłej postaci, która miała poczucie swojej niezależności na przełomie XIX i XX wieku, w okresie pełnym konwenansów.

W przedostatni dzień festiwalu zostanie zaprezentowany program “Moc Ukraińskiego Śpiewu”. Organizatorzy podkreślają, że zaproszony Narodowy Chór Ukrainy Dumka jest najlepszy w swoim kraju. Muzyka będzie oparta na ukraińskiej muzyce sakralnej i ludowej.

– Oni też pamiętają rok tysiąc dziewięćset osiemnasty w szczególny sposób – podkreślał Andrzej Kosendiak.

Wielki Finał zaplanowano na niedzielę, 16 września. W programie msza żałobna “Messa da Requiem” Giuseppe Verdiego pod batutą Sir Johna Eliota Gardinera. Organizatorzy zaznaczali, że brytyjskiemu dyrygentowi zależało na występie we Wrocławiu.


– Przygotowaliśmy program, który nie jest oczywisty – powiedział Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu.

– Przywołuje on dramatyczne wydarzenia z historii, z których każde w jakimś stopniu jest związane z dążeniem do wolności – twierdzi Giovanni Antonini, dyrektor Wratislavii Cantans. – Program jest zaproszeniem do zastanowienia się nad tematem niezależności i samostanowienia.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 7 września i potrwa dziesięć dni. W programie znalazło się czternaście występów, które odbędą się w salach Narodowego Forum Muzyki, Oratorium Marianum, Synagodze pod Białym Bocianem oraz innych wrocławskich obiektach sakralnych. Bilety i karnety do kupienia w kasie NFM oraz na bilety.nfm.wroclaw.pl


Tekst i zdjęcie: Marcin Obłoza