Organizatorzy jednego z największych i najstarszych festiwali w kraju – Jazzu Nad Odrą – ogłosili program tegorocznej edycji. We wrocławskim Imparcie wystąpi m.in. Leszek Możdżer, saksofonista Marius Neset oraz trębacz Tom Harell. Festiwal potrwa od 26 do 30 kwietnia i zakończy się uroczystym finałem – Światowym Dniem Jazzu Polskiego. 

Festiwal otworzy koncert trzech wybitnych jazzmanów: amerykańskiego klarnecisty, Eddiego Danielsa, kontrabasisty Darka Oleszkiewicza oraz Leszka Możdżera, który jest również dyrektorem artystycznym festiwalu. Ciekawostką będzie koncert japońskiego pianisty Keia Akagiego, który zaprezentuje program łączący tradycyjny jazz z dziedzictwem muzycznym Japonii. Muzyk w przeszłości występował m.in. z Milesem Davisem. Nad Odrą zadebiutuje również skandynawska grupa Trondheim Jazz Orchestra, która zagra ze znanym już wrocławskiej publiczności saksofonistą, Mariusem Nesetem. Muzyk będzie promował swoje najnowsze wydawnictwo – album Circle of Chimes, wydany we wrześniu zeszłego roku. Na scenie Impartu siły połączy również pianista Dan Tepfer oraz czołowy basistą polskiej sceny muzycznej, Michał Barański. Na festiwalu pojawią się także laureaci zeszłorocznego konkursu na Indywidualność Jazzową. Adam Jarzmik Quintet zaprezentuje specjalny projekt z gościnnym udziałem gitarzysty Mike’a Moreno. 29 kwietnia wystąpi kwartet Toma Harrella. Trębacz w przeszłości grał z Billem Evansem czy Dizzym Gillespiem. Na festiwalu usłyszymy materiał z jego najnowszego albumu „Moving Picture”.

Festiwal zakończy się Światowym Dniem Jazzu Polskiego. Na fanów muzyki improwizowanej czeka kilkanaście koncertów na trzech scenach Impartu. Wystąpią m.in.: Krystyna Stańko, Sabina Meck i Krzysztof Urbański. Dodatkowa scena pojawi się również na Placu Wolności. Zagrają na niej muzycy z Kraków Street Band, folkowi OdpocznoMitch & Mitch oraz reaktywowany po latach wrocławski zespół Crash, który wystąpi z wokalistką Natalią Lubrano. Wstęp na koncerty plenerowe będzie darmowy.

Bilety już w sprzedaży. Wejściówki na koncerty w sali teatralnej (od 90 do 150 złotych) umożliwią też wstęp na wieczorne koncerty w sali kameralnej. Dla osób, które będą chciały wziąć udział tylko w występach w sali kameralnej, bilety (z pierwszeństwem wejścia) dostępne będą w cenie 20 złotych. Koszt karnetów na cały festiwal wyniesie 590 złotych. Całodniowe bilety na Światowy Dzień Jazzu Polskiego obowiązywać będą na koncerty w Imparcie.

Bilety są dostępne na www.JazzNadOdrą.pl, www.StrefaKultury.pl i www.eventim.pl, a także w kasie Impartu (ul. Mazowiecka 17) i stacjonarnych punktach sprzedaży w Empiku, Media Markcie i Saturnie.

 


Autor: Marcin Obłoza
Zdjęcie. Dunvael Photography /materiały prasowe