Ma być inkubatorem młodych firm, a także miejscem wydarzeń kulturalnych oraz integracji mieszkańców. Concordia Hub powstanie w miejscu jedynej zachowanej kamienicy na Wyspie Słodowej. Projekt holenderskiego biura MVRDV zakłada, że część budynku stworzy fasada stojącego tam zabytku. 

Zarówno inwestor, jak i projektant podkreślają, że budynek będzie otwarty na otoczenie. Dlatego też Concordia Hub będzie podzielona na dwie części. W miejscu obecnej kamienicy ma powstać bardziej formalna strona, w której znajdzie się przestrzeń do pracy startupów, powierzchnie biurowe oraz kawiarnia. Od strony głównego placu wyspy pojawi się przeszklona przestrzeń restauracyjna, w której znajdzie się kilka lokalnych restauracji. Przewidziano tam również miejsce na sale konferencyjne. Największą atrakcją będą jednak tarasy widokowe, umieszczone na dachu Concordii. Według zapowiedzi mają być otwarte dla mieszkańców.

– Lokalizacja budynku jest naprawdę wyjątkowa. To dla nas zaszczyt zrewitalizować ten zabytkowy budynek w jednym z najważniejszych kulturalnie i społecznie wrocławskich miejsc – mówi Nathalie de Vries, dyrektor i współzałożycielka MVRDV. – Niezmiernie ważny jest dla nas szacunek do istniejącego dziedzictwa historycznego miasta, z drugiej strony chcemy tym projektem pokazać patrzenie w przyszłość i dodać do Wyspy Słodowej nową architekturę.

Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu. Według założeń budynek zostanie ukończony w listopadzie 2019 roku. Uroczyste otwarcie zaplanowano na początek roku 2020.


Tekst: Marcin Obłoza
Grafiki: MVRDV