Wiemy już, kto zagra w 15. edycji festiwalu Jazztopad. Wśród znanych nazwisk Chick Corea, Avishai Cohen z zespołem Bigger Vicious czy Brad Mehldau. Łącznie, od 16 do 25 listopada, wystąpi 12 składów. Dzisiaj rusza sprzedaż biletów na wszystkie koncerty.

Jeden z największych festiwali jazzowych w mieście będzie stał w tym roku pod znakiem mieszanki znanych i uznanych muzyków z młodymi jazzmanami, którzy wciąż rozwijają swoje kariery.

– Pierwszy weekend to ukłon w stronę legend, takich jak pianista Chick Corea, który wystąpi we Wrocławiu solo – powiedział Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu. – W ciągu tygodnia i drugiego weekendu wystąpią młodzi artyści, którzy podbijają świat, między innymi francuski zespół Novembre i Roots Magic z Włoch.

W ramach Jazztopadu odbędzie się pięć premier. Ciekawie zapowiada się występ amerykańskiego pianisty, Brada Mahldaua, z orkiestrą symfoniczną NFM. Muzyk słynie z niezwykłych umiejętności improwizatorskich. W powiększonym składzie wystąpi również Big Vicious, tym razem pod nazwą Bigger Vicious. Jego lider, Avishai Cohen, znacząco czerpie z tradycji Bliskiego Wschodu. Na festiwalu zagra również trębacz Jaimie Branch i Amir ElSaffar, a na finał wystąpi wokalistka i kontrabasistka, Esperanza Spalding.

– To bardzo specyficzny festiwal i o to nam chodzi – przyznał Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki. – Zapraszamy wszystkich z całej Polski.

Warto dodać, że Jazztopad odbywa się również poza granicami kraju. W czerwcu sześć koncertów na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady zagra saksofonista wytwórni ECM, Maciej Obara. We wrześniu za Atlantykiem wystąpią jeszcze trzy inne zespoły. Koncerty organizowane są przy wsparciu Instytutu Polskiego w Nowym Jorku oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

W listopadzie, we Wrocławiu, oprócz biletowanych koncertów, zaplanowano również koncerty w mieszkaniach oraz specjalne warsztaty.


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcia: Marcin Obłoza, flickr.com