Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła nowe nazwy planetoid. Dwie z nich zadedykowano muzykom: Rogerowi Watersowi z Pink Floyd oraz kompozytorowi muzyki filmowej, Hansowi Zimmerowi. Odkrywcami obiektów są Polacy – Michał Kusiak i Michał Żołnowski.

 

Astronomowie potwierdzili we wtorek, że MUA zaakceptowała nazwę Hanszimmer dla planetoidy 495253, dostrzeżonej na niebie 30 lipca 2013 roku. Obiekt ten jest oddalony od Ziemi o około 240 milionów kilometrów, a jego średnica to około półtora kilometra. Znajduje się pomiędzy Marsem a Jowiszem. Planetoida 495181 dostała nazwę Rogerwaters, od nazwiska brytyjskiego basisty i kompozytora muzyki rockowej. To ciało niebieskie także znajduje się między Marsem a Jowiszem i ma około dwóch kilometrów średnicy. Kusiak i Żołnowski odkryli je 15 sierpnia 2012 roku.

Michał Kusiak ukończył studia astronomiczne w Warszawie, działa w Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii i jest odkrywcą ponad stu sześćdziesięciu niewielkich komet. MUA, za działalność astronomiczną, zatwierdziła propozycję nazwy Michalkusiak dla planetoidy 376574. Michał Żołnowski jest natomiast lekarzem, a kosmos to jego pasja. Tak jak jego współpracownik, również jest posiadaczem swojej planetki – 384815.


Autor: Marcin Obłoza
Foto: facebook.com/rogerwaters