Sesja – to słowo wzbudza lęk nawet w najodważniejszym studencie. Zdam czy nie zdam? Nawet najtwardszego wtedy dopada stres. Jak sobie z nim radzić? – my znaleźliśmy sposoby.

Stres potrafi być motywujący, jednak przy dużym natężeniu może doprowadzić do poważnych skutków, a nawet do nerwicy. Bez stresu nie da się żyć, jednak trzeba obie miarkować adrenalinę i czasami podejść do niektórych rzeczy „na luzie”. Łatwo mówić, trudniej jednak zrobić. Opracowaliśmy dla was kilka sposobów jak radzić sobie z tym niepożądanym uczuciem:

Oddychaj!
Spokojny wdech i wydech. O tym najczęściej zapominamy. Najefektywniejsze oddychanie jest poprzez przeponę. Trzymamy rękę na brzuchu i obserwujemy jak nasze płuca rozszerzają się i wracają do naturalnego kształtu. Najlepiej się położyć, zamknąć oczy i włączyć cichą, relaksującą muzykę. Można spróbować również techniki medytacji, które są dostępne na youtube. Taki trening ułatwi nam skupienie się i zniweluje napięcie.

Nie dołuj się!
Pozytywne myślenie jest bardzo ważne. Stanowi przynajmniej 50% naszego sukcesu. Jeżeli będziecie sobie wmawiać, że jesteście beznadziejni i nic nie umiecie, to z pewnością tak się stanie. Nadmiar paniki nie powoduje, że staniecie się mądrzejsi, a tylko wywołacie negatywne emocje wśród grupy. Spróbujcie podejść do egzaminów na chłodno. Np. „Nauczyłem się, zrobiłem co w mojej mocy. Mam nadzieję, że zdam”. Nie wolno się zadręczać. Spróbujcie zmienić nastawienie na bardziej pozytywne. Zamiast myśleć co będzie jak nie zdam, pomyślcie jaką nagrodę sprawicie sobie za to, że zdacie. Stańcie do walki z własnymi lękami. Wiara czyni cuda!

Postawa
W trakcie nauki warto zmienić postawę. Psycholog Amy Cuddy tłumaczy, że nawet jeśli jakaś postawa wydaje się dla nas nienaturalna, jeśli będziemy musieli udawać, że czujemy się komfortowo, to przestaniemy myśleć o stresie. Spróbujcie pochodzić po pokoju, zrobić kilka skłonów, przysiadów. Ważne jest rozluźnienie i rozciąganie, co jakiś czas też pamiętajcie, żeby się wyprostować. Organizm zupełnie inaczej funkcjonuje, jeżeli zmieniamy postawę. Dotleniamy się, dopływa nam więcej krwi do mózgu i stres z nas opada. Można wypróbować metodę „strzepywania”. Wstać zrobić skłon i strzepnąć ręce ku dołowi, bądź stanąć na baczność i trząść całym ciałem. Takie ćwiczenie sprawi, że będziemy mieć wrażenie jakbyśmy strzepnęli negatywne uczucia. Bardzo pomocna jest tez joga. Odpręża, relaksuje i rozluźnia – idealnie przed egzaminami. Warto również wyjść na spacer, pobiegać lub pójść na siłownię, by całe napięcie przelać na coś innego, np. na worek treningowy.

Kciuk to cud
To naukowy sposób. Trzeba nabrać powoli powietrza do płuc, zatrzymać na 3 sekundy, włożyć kciuk do buzi i dmuchać w jego kierunku. Wydaje się śmieszne. Naukowcy udowodnili, że ta metoda pomaga nam się bardziej skoncentrować, a co więcej dostarczamy sobie więcej powietrza niż podczas tradycyjnego oddychania.

Zrób coś miłego dla siebie
Nie bądźmy dla siebie zbyt surowi i nie katujmy się cały czas nauką. To zwiększa stres, gdyż myślimy tylko o uciekającym czasie, a do tego jesteśmy zmęczeni. Ważne jest odprężenie i relaks. Herbatka ziołowa, która uspokoi skołatane nerwy, aromatyczna kąpiel, coś słodkiego do jedzenia lub po prostu rozmowa z kimś bliskim. To na chwilę oderwie nas od problemów i uświadomi, że nie żyjemy tylko nauka i pracą. Trzeba się nagradzać i robić coś dla siebie, by nasz organizm był bardziej gotowy do pracy. Pamiętajcie, że siedzenie po nocach z nosem w książkach dzień przed egzaminem niczego nie załatwi. Lepiej rozłożyć sobie materiał na kilka dni, a tuż przed sądnym dniem po prostu dobrze się wyspać.

Nasze sposoby na stres już znacie. A jak studenci rzeczywiście radzą sobie z tym zjawiskiem?

 


Autor: Adrianna Machalica
Współpraca: Karolina Stachera
Zdjęcie: Klaudia Keil

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiemna strona futbolu [RECENZJA]
Następny artykułPremiery kinowe (2 lutego 2018)
Kocha teatr i kino, a jej inspiracjami są Audrey Hepburn i Marilyn Monroe. Śledzi najnowsze nowinki modowe. Kiedy ma wolną chwilę - czyta, ogląda seriale, gotuje i chodzi na zakupy.